Uzaktan eğitimde ters yüz öğrenme modelinin ortaokul öğrencilerinin matematik dersine yönelik tutumlarına, akademik başarılarına ve bilişsel yüklerine etkisi
The effect of the flipped learning model on the secondary school students' attitudes towards mathematic course, academic achievement, and cognitive loads in distance education
- Tez No: 660702
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Bu çalışma, acil durum uzaktan eğitim sürecinde ortaokul yedinci sınıf öğrencilerinin matematik dersine entegre edilen ters yüz öğrenme modelinin akademik başarıya, matematiğe yönelik tutuma ve bilişsel yüklerine etkisini araştırmayı amaçlamıştır. Yöntem: Araştırmada karma araştırma yaklaşımlarından açıklayıcı ardışık karma desen kullanılmıştır. Çapraz geçişli deneysel araştırma modelinde tasarlanan bu çalışmanın katılımcılarını bir devlet okulunda öğrenim gören 48 kişilik yedinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. İki aşamalı olarak yapılan bu çalışmanın birinci aşamasında 26 kız öğrenci deney grubunu, 22 erkek öğrenci kontrol grubunu oluşturmuştur. Uygulamanın ikinci aşamasında ise deney ve kontrol grupları yer değiştirmiştir. Her iki aşamada deney ve kontrol gruplarına uygulama öncesi ve sonrası akademik başarı testi, deney grubuna her aşama öncesi ve sonrası matematik dersine yönelik tutum testi ve her iki gruba da her hafta canlı çevrim içi ders sonrası bilişsel yük testi uygulanmıştır. Ayrıca iki uygulama aşaması sonrasında deney gruplarındaki öğrencilerin ters yüz öğrenme modeline ilişkin görüşleri açık uçlu sorular ve yarı-yapılandırılmış görüşme aracılığıyla elde edilmiştir. Elde edilen nicel veriler; ANCOVA, Bağımlı Örneklem T-Testi ve Bağımsız Örneklem T-Testi istatistiksel analiz teknikleriyle ve nitel veriler ise içerik analizi tekniğiyle incelenmiştir. Bulgular: Birinci uygulama aşamasında deney ve kontrol gruplarının akademik başarılarında deney grubu lehine anlamlı düzeyde farklılık olduğu belirlenmiştir. Ancak ikinci aşamada deney ve kontrol gruplarının akademik başarıları arasında anlamlı düzeyde farklılık elde edilmemiştir. Deney gruplarının ön test-son test matematik dersine yönelik tutum düzeyleri arasında anlamlı düzeyde farklılık elde edilmiştir. Ters yüz öğrenme modeli kullanıldığında öğrencilerin matematik dersine yönelik daha olumlu bir tutuma sahip oldukları belirlenmiştir. Deney gruplarının ve kontrol gruplarının bilişsel yük düzeylerinde iki aşamada da ilk hafta hariç deney grubu lehine anlamlı düzeyde farklılık olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca ters yüz öğrenme modeline yönelik öğrencilerin görüşlerinin çoğunlukla olumlu olduğu ancak bazı zorluklarla veya problemlerle karşılaştıkları da belirlenmiştir. Sonuçlar: Bu çalışma, ters yüz öğrenme modelinin ortaokul öğrencilerinin akademik başarılarının ve matematik dersine yönelik tutumlarının olumlu yönde gelişmesine katkı sağladığına yönelik kanıtlar sunmaktadır. Diğer taraftan uygulama süreci ilerledikçe deney grubundaki öğrencilerin bilişsel yüklerinin azaldığı belirlenmiştir. Sonuç olarak uzaktan eğitimde ortaokul öğrencilerinin matematik öğrenmelerine ters yüz öğrenme modeli olumlu katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to investigate the effect of the flipped learning model integrated into the mathematics course in the emergency distance education process on the academic achievement, attitude towards mathematics course and cognitive loads of seventh grade secondary school students. Method: Explanatory sequential mixed design, one of the mixed research approaches was employed in this study. The study was designed in a cross-over experimental research model and the study group consisted of 48 seventh-grade for secondary school students in a state school. The research process was conducted in two stages and in the first stage, 26 female students constituted the experimental group and 22 male students constituted the control group. In the second stage, the experimental and control groups were switched. In both stages, an academic achievement test was administered to the experimental and control groups before and after the implementation, an attitude test towards the mathematics course was applied to the experimental group before and after each stage, and a cognitive load test was administered to both groups after the live online classes each week. In addition, after the two implementation stages, the opinions of the students in the experimental groups about the flipped learning model were obtained through open-ended questions and semi-structured interviews. The quantitative data were analysed using ANCOVA, Paired Sample T-Test and Independent Sample T-Test statistical analysis techniques and qualitative data were analysed using content analysis technique. Findings: The findings indicated that there was a significant difference between the academic achievement of the experimental and control groups in favour of experimental group at the first stage. However, in the second stage, no significant difference was found between the academic achievements of the experimental and control groups. We found also a significant difference between the pre-test and post-test attitudes towards the mathematics course of the experimental groups. Students had more positive attitude towards mathematic course when flipped learning model was used. There was a significant difference in favour of experimental groups in the cognitive loads of the experimental and control groups in both stages except for the first week. Lastly, the students' views about the flipped learning model were mostly positive, but they also encountered some challenges or problems. Conclusions: This study provides evidence of implementing the online flipped learning model contributed to the positive development of secondary school students' academic achievement and attitudes towards mathematics courses. On the other hand, as the implementation process progressed, it was concluded that the cognitive load of the students in the experimental group decreased. As a result, the flipped learning model can contribute positively to mathematics learning of secondary school students in distance education.