BT ve PA akciğer grafilerinde ölçülen kardiyotorasik oranın korelasyonu
The correlati̇on of cardiothoacic rate measurements on thorax CT and posteroanterior thorax radiography
- Tez No: 660703
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ MEHMET ERTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Giriş: BilgisayarlıTomografi (BT) ölçümlerinde kalp boyutunu değerlendiren standart ölçümlerin tarif-lenmemiş olması bir eksikliktir. Bu nedenle, biz çalışmamızda BT ile basit, tekrarlanabilir ve hızlı uygu-lanabilen bir kardiak ölçüm yapabilmeyi ve radiyografik ölçümlerle korelasyonu olup olmadığını de-ğerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Posteroanterior (PA) akciğer grafisi ile toraks BT çekilen 101 hasta PACS siste-minde restrospektif olarak incelendi. Radyografik KTO (RKTO) ölçümü yapıldı. BT'de kalp boyutunun belirlenmesinde transvers KTO ölçümü ve kardiyotorasik indeks (tomografik KTO) ölçümü yapıldı. Olgu grubunun yaş ortalaması, BT ve PA akciğer grafilerinde ölçülen maksimum horizontal kalp boyu-tu, maksimum horizontal toraks boyutları, kardyiak indeksleri ortalamaları ve standart sapmaları he-saplandı. İstatistiksel analiz için Pearson korelasyonu ve lineer regresyon analizi kullanıldı. Bulgular: Hastaların 39'u kadın 62'si de erkekti. Ortalamayaş 54,52±16,72 (erkek 55,90±16,80, kadın 52,79±16,47) idi. PA akciğer grafisinde ölçülen ortala mamaksimum horizontal kardiak çap, maksimum horizontal torasik çap ve KTO sırasıyla 140±8,1mm, 300±11,5mm ve0,46±0,06mm olarak ölçülmüştür. BT'de ölçülen ortalama maksimum horizontal kardiak çap, maksimum horizontal torasik çap ve KTO sırasıyla 125±1,5mm, 253±6,4mm ve 0,48±0,05mm olarak ölçülmüştür. BT'de ölçülen ortalama kalp indeksi 0,43±0,06 idi. KTO ˃0,50 olarak ölçülen değerler kardiyomegali olarak Kabul edildi ve ölçümler arasında güçlü pozitif korelasyon bulundu. Sonuç: KTO ,herhangi bir toraks BT kesitinde kollimasyon, pitch değerlerine bakılmadan ve İV kont-rast madde kullanılmadan birkaç saniye içerisinde RKTO yerine ölçülebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: In computed tomography (CT) measurements, it is a shortcoming to evaluate the heart size and not to define standard measurements that can be applied to each image. Therefore, we aimed to perform a simple, repeatable and rapid cardiac measurement with CT and evaluated whether there is a correlation with radiographic measurements. Materials and Methods: A total 101 patients who underwent chest X-ray and thorax CT scan were examined retrospectively in PACS system. Firstly, radiographic CTO (RCTO) was measured. Transverse CTO and cardiothoracic index (tomographic CTO) were measured in the determination of heart size in CT. The maximum horizontal heart size, maximum horizontal thorax dimensions, mean cardiac index and standard deviations were calculated on CT and PA chest radiographs. Pearson correlation coefficient (r) and linear regression analysis were used for statistical analysis. Results: The mean horizontal cardiac diameter, maximum horizontal thoracic diameter and CTO were 140 ± 8.1 mm, 300 ± 11.5 mm and 0.46 ± 0.06 mm, respectively. The mean maximum horizontal cardiac diameter, maximum horizontal thoracic diameter and CTO were 125 ± 1.5mm, 253 ± 6.4mm and 0.48 ± 0.05mm, respectively. The mean heart index measured on CT was 0.43 ± 0.06. The values measured as CTO >0,50 were accepted as cardiomegaly and a strong positive correlation was found between the measurements. Conclusion: CTO can be measured within a few seconds without using contrast agents on any thorax CT image, regardless of collimation / pitch values instead of RTCO.