Şanlıurfa'da yetişen kırmızı acı biberde (isot) doğal radyasyon miktarı tayini
Determination of natural radiation quantityin red bitter pepper (isot) growing im Şanliurfa
  1. Tez No: 660704
  2. Yazar: MUSTAFA KABUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS BABUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yapılan çalışmada Şanlıurfa ilinin Bozova, Harran ve Siverek ilçelerinin çevresinde çeşitli tarlalarda yetişmiş olup daha sonra kurutulan kırmızı biberin (isotun) doğal radyasyonu tespit etmektir. Şanlıurfa bölgesine özgü kırmızı acı biber (isot) tüketimi yurt dışına ihraç edilir duruma gelmiştir. Bu nedenle, Şanlıurfa'ya özgü kırmızı biberin yetişme aşamasında doğadan ne kadar radyasyon aldığı ve bunun dünya sağlık teşkilatınca belirlenen sınırların içerisinde olup olmadığı araştırılmaktadır. Bunun için üç farklı jeolojik bölgelerden 8'er numune olmak üzere toplam 24 numune doğal kuru dizim kırmızı biberler yetiştiricilerden alınmış ve yeterli kurutma ve otomatik öğütme yapılmış olup NaI(Tl) Gama Radyasyon detektörü kullanılarak ⁴⁰K, U 238 ve Th 232 aktiviteleri ölçülmüştür. Ölçüm sonucunda Bozova İlçesi için ⁴⁰K, U 238 ve Th 232 aktivitesinin ortalama değerleri sırasıyla 852,70 Bq/Kg, 23,38 Bq/Kg ve 20,08 Bq/Kg olarak, Harran İlçesi için ⁴⁰K, U 238 ve Th 232 aktivitesinin ortalama değerleri sırasıyla 806,10 Bq/Kg, 26,10 Bq/Kg ve 25,54 Bq/Kg olarak ve Siverek İlçesi için ⁴⁰K, U 238 ve Th 232 aktivitesinin ortalama değerleri sırasıyla 875,99 Bq/Kg, 15,24 Bq/Kg ve 12,97 B q/Kg olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the natural radiation of red pepper (isot) that was grown in various fields around Bozova, Harran and Siverek districts of Şanlıurfa province and then dried. The consumption of reed hot pepper (isot) specific to the Şanlıurfa region has become exported abroad. Forthis reason, it is investigated how much radiation the red pepper specific to Şanlıurfa receives from the nature during its growing stage and whether it is within the limits determined by the WHO, World Health Organisation. Forthis, a total of 24 samples, 8 samples from three different geological regions, were taken from natural dried red peppers from the growers and sufficient drying and automatic grinding were performed using NaI(T1) Gamma Radiation detector ⁴⁰K, U 238 and Th 232 activities were measured. As a result of the measurement, the average values of ⁴⁰K, U 238 and Th 232 activity for Bozova district are respectively 852,70 Bq / Kg, 23,38 Bq / Kg and 20,08 Bq / Kg, respetively. The average values of ⁴⁰K, U 238 and Th 232 activity for Harran District are 806,10 Bq / Kg, 26,10 Bq / Kg and 25,54 Bq / Kg, respectively. For Siverek district, the average values ⁴⁰K U 238 and Th 232 activity were determined as 875,99 Bq / Kg, 15,24 Bq / Kg and 12,97 Bq / Kg respectively.