Küreselleşme sürecinde otoriteye direnme yolu olarak bilgi ifşası -WikiLeaks ve Panama Belgeleri örneği-
Whistleblowing as a way of resisting authority in the globalization process -The case of Wikileaks and the Panama Papers-
- Tez No: 660737
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHRİ ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bilgi toplumu olanakları ile siyasî otoritelere muhalefet yöntemleri bilişim teknolojileri ve özellikle sanal ağlar üzerinden yürütülmektedir. Bilgi toplumunda bireyin sanal yaşamı, fiziksel yaşamının önüne geçmeye başlamış hatta artık kolektif direniş eylemleri dahi sanal cemaat örgütlenmeleri üzerinden icra edilir olmuştur. Bu çalışmada kolektif ve sanal bir yöntem olan hacktivism'in bilgi ifşası amacıyla kullanılması incelenmiştir. Bilgi güvenliğini kıran unsurlar olarak hacker'lar yol açtıkları asimetrik etkilerle, gözetleyenleri gözetleme mekanizmaları kurmuşlardır. Sınırlı sayıdaki birkaç hacktivist, otoritelerin gücünü demokratik açıdan frenleyici ve dengeleyici olarak çaba göstermektedirler. Hacktivism olarak yapıldığında bilgi ifşasının, siyasî otoritelere karşı bir çeşit direnme ve yeni muhalefet yöntemi olarak kullanılması; çalışma içinde Wikileaks, NSA Sızıntıları ve Panama Belgeleri örnekleri üzerinden tespit edilmeye çalışılmıştır. Bilgi ifşası birçok açıdan ele alınmaktadır. Ancak siyasî otoritelerin sahip olduğu bilgilerin hacker gözetimi ile ele geçirilmesi ve sonuçlarının küresel düzeyde etkili olması yeni bir olgu olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, siyasî otoriterelere karşı yapılan bu sanal eylemlerin yolsuzlukları hedef aldığı veya özgürlük, adalet, eşitlik, şeffaflık adına gerçekleştirildikleri tespit edilmiştir. Bunlara karşı korunma yollarının gelecekte daha önemli hale geleceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Methods of opposition to political authorities by means of information society opportunities are carried out through information technologies and especially virtual networks. In the information society, the virtual life of an individual has started to take precedence over his physical life, and even collective resistance actions are now performed through virtual community organizations. In this study, the use of hacktivism as a collective and virtual method for the purpose of whistleblowing is investigated. Hackers, as factors that break information security, have established surveillance mechanisms with the asymmetric effects they cause. The limited number of hacktivists strives to democratically restrain and stabilize the power of the authorities. The use of whistleblowing, when done as a hacktivism, as a form of resistance and new opposition to political authorities was tried to be investigated through the samples of Wikileaks, NSA Leaks and Panama Documents in this study. Whistleblowing has been discussed so far in many ways. However, the capture of the information owned by political authorities through hacking surveillance and the global impact of its results are considered as a new phenomenon. It has been determined in this study that these virtual actions against political authorities target corruption or is carried out in the name of freedom, justice, equality and transparency. It is predicted that the means of protection against them will become more important in the future.