Tüketici kibrinin lüks moda ürünleri satın alma niyeti üzerindeki etkisi
The effect of the consumer arogance on the luxury fashion products purchase intention
- Tez No: 660770
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Global lüks ürün pazarının son yıllardaki gelişimi incelendiğinde, ekonomik koşullar değişmesine rağmen lüks ürün pazar hacminin artan bir ivmeyle büyümeye devam ettiği görülmektedir. Lüks ürünler kategorisi içerisinde Türkiye pazarı incelendiğinde lüks moda ürünleri, lüks ürünler kategorisi içerisinde satış bazında en çok artış gösteren kategori olmuştur. Lüks ürün pazarının gün geçtikçe büyümesi ve lüks ürünlere olan talebin artması, tüketicilerin lüks ürünlere karşı olan tüketim davranışlarının incelenmesinin önemini arttırmıştır. Tüketici davranışları çeşitli faktörlerden etkilenmekte olup bunlardan biri de çalışmada ele alınan kibir faktörüdür. Kibirli tüketiciler sosyal statülerini ve üstünlüklerini tüketim yoluyla yansıtmakta olup lüks ürün satın almaya isteklidirler. Bu çalışmada tüketici kibrinin lüks moda ürünü satın alma niyeti üzerindeki etkisi incelenirken Sebepli Eylem Teorisinden yararlanılmıştır. Araştırma amacına uygun olarak bir anket formu hazırlanmış ve Gaziantep'te yaşayan ve lüks tüketim yapan 282 katılımcıya online olarak anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler YEM (Yapısal Eşitlik Modeli) aracılığıyla test edilmiştir ve tüketici kibrinin lüks moda ürünü satın alma niyeti üzerinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
When the development of the global luxury product market in recent years is examined, it is seen that the luxury product market volume continues to grow with an increasing momentum despite the changes in economic conditions. When we look at Turkey market luxury products category in luxury fashion products, it has been the category showing the most growth in the luxury goods category. The growth of the luxury product market and the increasing demand for luxury products have increased the importance of analyzing the consumption behavior of consumers towards luxury products. Consumer behavior is affected by various factors, one of which is the arrogance factor addressed in our study. Arrogant consumers reflect their social status and superiority through consumption and are willing to buy luxury products. In this study, while examining the effect of consumer hubris on the intention to buy luxury fashion items, The Theory of Reasoned Action (TRA) was used. A survey form was prepared in accordance with the purpose of the research and an online questionnaire was applied to 282 individuals living and consuming luxury in Gaziantep. The data obtained were tested through SEM (Structural Equation Model) and it was concluded that consumer hubris had an effect on the intention to buy luxury fashion items.