Adli bilimlerde palinolojik incelemeler ve Türkiye polen haritası
Palynological investigations and forensic science in Turkey pollen map
- Tez No: 660793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN GÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Biyoloji, Botanik, Forensic Medicine, Biology, Botany
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Delil Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Adli palinoloji, çiçekli bitkiler tarafından üretilen polen ve çiçeksiz bitkiler tarafından üretilen sporlar yardımıyla suç ve suçlularla yapılan mücadelede soruşturmaya yardımcı olmaktadır. Ülkemizde çeşitlilik gösteren her bölge florasına ait bitki taksonları belli dönemlerde polen ve spor üretmektedirler. Olay yerinde bulunan polen ve sporlar olayın meydana geldiği zamanı ve olayın meydana geldiği bölge hakkında bilgi vermektedir. Bu alanda palinolojik çalışmalar olmasına karşın henüz ülkemizde yetişen bitkilere özgü bir polen haritamız bulunmamaktadır. Bu çalışmada ülkemizde bulunan ve adli olaylara yön vermiş, 46 familyanın 134 ayrı bitki taksonuna ait polen preparatları Wodehouse yöntemi ile tarafımdan hazırlanmıştır. Bir kısmı Hacettepe Üniversitesi Botanik Anabilim Dalı polen preparatları herbaryumundan yararlanılmıştır. Hazırlanmış olan bu preparatlar CX41 araştırma mikroskobuna bağlı olan Olympus E-330 fotoğraf makinesi yardımı ile mikrofotoğrafları çekilmiştir. Türkiye florasında bulunan haritası üzerinde yayılım alanları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Forensic palynology, helps the investigation in the fight against crime and criminals with the help of pollen produced by flowering plants and spores produced by non-flowering plants. Plant taxa belonging to the flora of each region that show a variety in our country produce information about the time of the incident and the area where the incident took place. Although there are palynological studies in this area, we do not yet have a polen map specific to plants grown in our country. İn this study, polen preparations belonging to 134 different plant taxons of 46 families, which were found in our country and guided to forensic events, were prepared by me using the Wodehouse method. Part of it was benefited from the polen preparations herbarium of Hacettepe University Botany Department. These preparations were photographed with the help of Olympus E-330 camera connected to the CX41 research microscpoe. Expansion area on the map shown in the flora of Turkey.