Alkol ve madde kullanım bozukluğu tanısı almış erkek hastalarda hedonik yeme ile dürtüsellik arasındakı ilişki
The relationship between hedonistic eating and impulsivity in male patients with alcohol and substance use disorder
- Tez No: 660839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ONUR NOYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı alkol ve madde bağımlılığı tanısı ile tedavi görmekte olan hastaların hedonik yeme durumları ile dürtüsellik arasındaki ilişkisini incelemektir. Araştırmaya 50 alkol ve madde bağımlılığı tanısı almış erkek hasta katılmıştır. Araştırmanın katılımcıları NP İstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi AMATEM servisinde tedavi gören kişilerdir. Veri toplama aşamasında katılımcılara sosyodemografik veri formu ve HES ölçeği verilmiştir. Kişilerin Barrat Dürtüsellik Ölçeği sonuçları ise hastanenin veri tabanından temin edilmiştir. Veriler SPSS 24 programında analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılımına göre parametrik testler kullanılmıştır. Verilerin normal dağılmadığı durumda ise non-parametrik testler tercih edilmiştir. Katılımcıların BDÖ toplam ve alt boyut puanları ve HES puanları yüksek çıkmamıştır. Katılımcılarda hedonik yeme ile dürütsellik arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Katılımcıların yaşam şekiller ve HES puanları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between impulsivity and hedonic eating in patients with a diagnosis of alcohol and substance abuse. 50 male patients diagnosed with alcohol and substance abuse participated in the study. The participants of the study are people who were treated in the NP Istanbul Neuropsychiatric Hospital AMATEM service. During the data collection phase, the participants were given a sociodemographic data form and HES scale. Barrat Impulsivity Scale results were obtained from the hospital's database. The data were analyzed in SPSS 24 program. Parametric tests were used according to the normal distribution of the data. In cases where the data are not normally distributed, non- parametric tests are preferred. Participants' total and sub-dimension scores and HES scores were not found to be high. No significant relationship was found between hedonic eating and impulsivity in the participants. A significant relationship was found between the lifestyle and HES scores of the participants.