Obsesif kompulsif bozukluk'ta aile uyumunun anksiyete duyarlılığı, sıkıntıya dayanma ve belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyi ile ilişkisi
The relationship of family accommodation to anxiety sensitivity, distress tolerance and intolerance of uncertainty levels in obssesive compulsive disorders
- Tez No: 660871
- Danışmanlar: UZMAN AYŞE GÜL KART
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
AMAÇ: Son yıllarda önemli bir kavram haline gelen Aile Uyumu (AU) ile ilgili, özellikle erişkin OKB hasta grubunda ilişkili ve yordayıcı faktörler açısından yapılan çalışmalar kısıtlıdır. Literatürde Anksiyete Duyarlılığı İndeksi (ADİ) dışında anksiyete parametrelerinin AU ile ilişkisini inceleyen herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle bu çalışmada AU'nun ADİ, Sıkıntıya Dayanma Ölçeği (SDÖ), Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği (BTÖ), OKB belirti boyutları ve OKB şiddeti ile olan ilişkisi araştırılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızda hastanemizde ayaktan tedavi edilmekte olan 60 OKB tanılı hasta ile bu hastalarla aynı yaşam alanını paylaşan 60 hasta yakını ve 46 sağlıklı katılımcıya (kontrol grubu) Sosyodemografik Veri Formu, Yale-Brown Obsesyon Kompülsiyon Ölçeği (YBOKÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), BTÖ, SDÖ, ADİ-3 verilmiş ve hasta yakınlarına AUÖ uygulanmıştır. BULGULAR: OKB tanılı hasta grubunda kontrol grubuna kıyasla, BTÖ ve ADİ tüm alt ölçek ve Toplam puanları anlamlı düzeyde yüksek; SDÖ tüm alt ölçek ve Toplam puanları anlamlı düzeyde düşük bulundu. OKB şiddeti BTÖ Toplam puanı ile pozitif, SDÖ Toplam puanı ile negatif yönde orta düzeyde ilişkili bulundu. BTÖ puanları dini ve eşyaların simetrikliği ve düzeni ile ilgili obsesyonları olan hastalarda olmayanlara göre anlamlı düzeyde yüksek; SDÖ puanları saldırganlık ve eşyaların simetrikliği ve düzeni ile ilgili obsesyonları olan hastalarda olmayanlara göre anlamlı düzeyde düşük saptandı. AUÖ Toplam puanlarının temizlenme-yıkama kompulsiyonları olan hastalarda olmayan hastalara göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu ve temizlenme-yıkama kompulsiyonları varlığının AUÖ için yordayıcı olduğu saptandı. YBOKÖ Toplam puanlarının AUÖ Toplam puanları ile pozitif yönde orta düzeyde ilişkili ve AUÖ için yordayıcı olduğu saptandı. AUÖ Toplam puanları ile SDÖ Tolerans, SDÖ Özyeterlik ve SDÖ Toplam puanlarının orta düzeyde negatif ilişkili olduğu ve AUÖ için SDÖ Toplam puanlarının yordayıcı olduğu saptandı. SONUÇ: Çalışmamızda temizlenme-yıkama kompulsiyonları, YBOKÖ ve SDÖ Toplam puanlarının AUÖ için yordayıcı olduğu saptanmıştır. Bu alanda yapılan çalışmaların oldukça kısıtlı olması nedeniyle, yaptığımız çalışma literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Studies on Family Accommodation (FA), has become an important concept in recent years, are limited in terms of related and predictive factors, especially in adult OCD patients. Except for the Anxiety Sensitivity Index (ASI), there is no study in the literature examining the relationship between anxiety parameters and FA. For this reason, in this study, the relationship between FA and ASI, Distress Tolerance Scale (DTS), Intolerance to Uncertainty Scale (IUS), OCD symptom dimensions and OCD severity were investigated. MATERIAL AND METHOD: In our study, Sociodemographic Data Form, Yale-Brown Obsession Compulsion Scale (YBOCS), Beck Depression Scale (BDS), Beck Anxiety Scale (BAS), Intolerance Of Uncertainty Scale (IUS), Anxiety Sensitivity Index - 3 (ASI-3), Distress Tolerance Scale (DTS) were applied to 60 patients with OCD diagnosis who received outpatient treatment in our hospital and 60 patient relatives sharing the same living space of these patients and 46 healthy participants (control group). And (FAS-IR) was applied to these patient relatives. RESULTS: All subscales and total scores of IUS and ASI were significantly higher in the OCD patient group compared to the control group; all subscales and total scores of DTS were found to be significantly low. The severity of OCD was found to be positively correlated with the IUS Total score, and moderately negatively associated with the Total DTS score. IUS scores were significantly higher in patients with obsessions about religion and the symmetry and arrangement than those without; DTS scores were found to be significantly lower in patients with obsessions about aggression and the symmetry and arrangement compared to those who did not. It was determined that the total scores of FAS were significantly higher in patients with cleaning-washing compulsions than patients without cleaning-washing compulsions, and the presence of cleaning-washing compulsions was a predictor for FA. It was determined that YBOCS total scores were positively correlated with FAS Total scores moderately and predictive for FAS. It was found that FAS Total scores and DTS Tolerance, DTS Self-efficacy and DTS Total scores were moderately negatively correlated, and the total DTS scores for FAS were predictors. CONCLUSION: In our study, it was determined that cleaning-washing compulsions, YBOCS and DTS total scores were predictors for FA. Due to the limited number of studies in this field, our study contributes to the literature.