Gürcistan'ın enerji koridoru olmasının enerji arz güvenliğine etkisi
The influence of Georgia's turning into an energy corridor on the energy supply security
- Tez No: 660870
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKİF BAHADIR KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
SSCB'nin dağılmasının ardından Hazar Havzasında yer alan ülkeler bağımsız hale geldiler. Bu ülkelerin sahip olduğu zengin petrol ve doğalgaz kaynakları küresel güçlerin ilgisine mazhar olmuştu. Bölgede yer alan enerji kaynaklarının çıkarılması, işlenmesi ve satılması sürecinde hâkim olmak konusunda bölge ülkeleri ve küresel aktörleri içeren sıkı bir rekabet yaşanır oldu. Enerjiyi ürettikten sonra naklederek son kullanıcıya ulaştırmak için üretici ve rezerv sahibi ülke mücadele verirken enerji arz güvenliğini önemseyen ülkelerde kaynakları çeşitlendirmek ve tek bir üreticiye bağımlı kalmamak için politika üretmeleri gerekmektedir. Üretilen politikaların odak noktasında yer alan unsurlardan biri de enerji hatlarının geçtiği ülkelerin güvenli olup olmadığıdır. Çalışmada enerji politikası ve arz güvenliği politikaları incelenerek, Gürcistan devletinin enerji koridoru olmasının nedenleri, ülkenin enerji koridoru olmasını sağlayan hatları ve bu hatların doğrudan veya dolaylı olabilecek bağlantılar ve aynı zamanda 2008 Rusya-Gürcistan Savaşı'nın ülkenin güvenlik politikalarına etkisi açıklanmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
After the dissolution of the Soviet Union, the countries of the Caspian Basin became independent. Rich oil and natural gas fields owned by these countries took the attention of both global and regional powers. As a result, a fierce competition observed among the actors striving for controlling the mining, processing and sale processes of these energy sources. While the energy producer and owner countries are paying effort to achieve the control all the process till the end users, the countries in need of energy design policies aim to diversify their energy sources for the sake of ensuring energy supply security without depending on a single supplier. One of the issues paid attention in this process is the security conditions in the countries located in the energy transfer routes. This study examines the energy and energy supply security policies with the aim or explaining the reasons behind Georgia's turning into an energy corridor, the energy transfer routes playing a role in the Georgia's being an energy corridor by considering the direct and indirect linkages to these routes, as well as the influence of the 2008 Russia-Georgian war over the secutiy policies of the country.