Akut apandisit hastalığında mikro rna profilinin ve bu profilin hastalığın tanısında kullanılabilirliğinin belirlenmesi
Determination of the micro-rna profile and the usability of this profile in the diagnosis of the disease in acute appandicitis
  1. Tez No: 660941
  2. Yazar: AVNİ UYGAR SEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH GÜNAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, İlk ve Acil Yardım, Genetics, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Acil servise başvurularda sık rastlanan tablolarından biri olan akut karının en sık sebebi akut apandisittir. Müdahelede geç kalındığı zaman basit apandisit kliniği perforasyonla sonuçlanabilmekte ve teşhis konulamadığı zaman ölümcül olabilmektedir. Hastalığın erken ve doğru tanısı, hastalığın seyrinde ve tedavisinde önemli bir rol oynamaktadır. Akut apandisit tanısı koymada hastanın verdiği hikaye ve fizik muayene bulguları önemlidir. Bunun yanında laboratuvar tetkikleri ve görüntüleme yöntemlerinin tanı doğruluğunu önemli derecede artırdığı bilinmektedir. Ancak halen %15-30 oranında negatif appendektomi oranını azaltabilmek için yardımcı tanı araçları ve farklı skorlama sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Akut apandisit birçok hastalığı taklit edebilmektedir. Ayırıcı tanıda akut kolesistit, üreter taşı koliği, pankreatit, divertikülit, üriner sistem enfeksiyonları, sistit, lenfadenopatiler, bağırsak iskemileri ve subakut bağırsak tıkanımaları ekarte edilmelidir (1). MikroRNA (miRNA) lar yüksek seviyede korunan DNA bölgelerinden kodlanan fakat proteine translasyonu gerçekleşmeyen, yaklaşık 18-24 nükleotid uzunluğunda küçük RNA molekülleridir (2). Farklı çalışmalarda, hücre ve dokuların inflamasyon yollarında mikroRNAlar gösterilmiştir (3). Akut apandisitte microRNA'ların hastalığın patofizyolojisindeki varlığını göstermek temel amacımızdır. Kasım2015-Nisan 2016 tarihleri arasında Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğine başvuran ve akut apandisit tanısı konup opere edilen 24 hasta çalışmaya dahil edildi. Sağlıklı 24 birey ile kontrol grubu oluşturuldu. Toplam 41 adet miRNA‟nın kandaki ekspresyonu incelendi.
Özet (Çeviri)
Acute Appendicitis is the reason of the most of the acute stomachache complaints in emergencies. When the intervention is late, a simple appendicitis can conclude perforation and when it is not diagnosticated, it can be deadly. Early diagnosis and correct diagnosis have an important role for the process and the treatment of the disease. Besides, laboratory investigations and imaging methods are known as significantly important for the correctness of the diagnosis. But, to decrease 15-30% rate of the negative appendectomy, side diagnosis devices and different scoring systems are still needed. Acute appendicitis can imitate some different diseases. For definitive diagnosis, acute cholecystitis, ureterolith colic, pancreatitis, diverticulitis, urinary system infections, cystitis, lenfadenopaties, intestine ischemia and subacute intestine congestions have to be eliminated (1). microRNAs are the small RNA molecules which are approximately 18-24 nucleotide long, preserved in high level and encoded from DNA areas but can not substantiate of protein translation (2). On the process of cells and tissue inflamations microRNAs showed in different studies (3). Our main purpose is to show the existence of microRNAs in physiopathology of acute appendicitis. Between the dates November 2015 and April 2016, 24 patients who came to the Kayseri Education and Research Hospital Emergency Service and were diagnosticated Acute Appendicitis were included into the research. A control group was created with 24 healthy individuals. 41 miRNA's blood expression was examined in total.