Bütünleştirme/ kaynaştırma uygulamaları kapsamında görev yapan ilkokul öğretmenlerinin görüşlerinin incelenmesi: Elâzığ ili örneği
Examining the opinions of primary school teachers teaching in integration/inclusive education applications: The case of Elâziğ
  1. Tez No: 660945
  2. Yazar: TUBA TÜRER KURŞUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE TUBA CEYHUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Kurşun, T.K, (2020). Bütünleştirme/ Kaynaştırma Uygulamaları Kapsamında Görev Yapan İlkokul Öğretmenlerinin Görüşlerinin İncelenmesi: Elâzığ İli Örneği. Yüksek lisans, Biruni Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, İstanbul. Bu araştırmanın amacı Elâzığ ili merkezinde bulunan ilkokullarda bütünleştirme/kaynaştırma öğretmenlerin, bütünleştirme/kaynaştırma eğitimine ve uygulamalarına ilişkin görüş ve önerilerinin belirlenmesidir. Nitel araştırma yöntemlerine göre durum çalışması modelinde tasarlanan araştırmada; Elâzığ il merkezinde sınıfında kaynaştırma öğrencisi bulunan 10 sınıf öğretmeni ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerden elde edilen verilere içerik analizi yapılarak ana tema ve alt temalar çıkartılarak bulgulara ulaşılmıştır. Araştırmaya katılan kaynaştırma öğretmenlerinin görüşleri incelendiğinde; öğretmenlerin çoğunluğunun, kaynaştırma öğrencisine yönelik bireyselleştirilmiş eğitim programlarını kendilerinin hazırladıkları; akademik becerileri, kaynaştırma öğrencisine göre bireyselleştirerek uyguladıkları; kaynaştırma öğrencisini değerlendirmede öğrencinin seviyesine göre değerlendirme sürecinde zorluk yaşadıkları belirtilmiştir. Bununla birlikte öğretmenlerin çoğu kaynaştırma öğrencilerine sosyal beceri kazandırmak ve diğer öğrencilerle etkileşimi artırmak için grup çalışmaları yapmakta olduklarını ve rehber öğretmenlerden bütünleştirme/kaynaştırma eğitiminin her aşamasında destek aldıklarını ifade etmişlerdir. Araştırma sonucunda bütünleştirme/kaynaştırma uygulamasına devam eden öğrencilerin ailelerinden yeterli desteğin sağlanamaması en önemli sorun olarak ortaya çıkmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenlerin görüşlerine göre öne çıkan diğer sonuç ise okullardaki destek eğitim odalarının gerekli olduğu, ancak bu bağlamda görev yapan öğretmenlerin sık değişmesi ve ilgili materyallerin eksikliği önemli bir sorun olduğudur. Araştırmaya katılan öğretmenlerin çoğunluğu bütünleştirme/kaynaştırma eğitimine okul yönetimi ve personelinin destek sağladıklarını ifade etmişlerdir. Bununla birlikte bütünleştirme/kaynaştırma xv sınıflarının fiziki ortamı büyük oranda yeterli görülürken, sınıflarda materyal eksikliği olduğu ifade edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarından yola çıkılarak bütünleştirme/kaynaştırma uygulamalarının etkililiğini artırmaya yönelik öğretmenlere ve ailelere öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Kurşun, T.K, (2020), Examining The Opinions of Primary School Teachers Teaching in Integration/Inclusive Education Applications: The Case of Elâzığ. Post Graduate Program, Biruni University Graduate Education Institute, Istanbul. The aim of this study is to determine the opinions and recommendations of primary school teachers working in the primary schools located in the provincial center of Elâzığ regarding the inclusive education and applications. The study was designed in case study model, according to the qualitative research methods. Semi-structured interviews were conducted with 10 classroom teachers, who had inclusive students in their classrooms in the provincial center of Elâzığ. Content analysis was performed on the data obtained from the interviews; and the findings were reached by determining the main theme and sub-themes. According to the opinions of the teachers of inclusive education, who participated in the study, the majority of teachers prepared individualized education programs for inclusive students, they applied academic skills by individualizing them according to the inclusive students, and they experienced difficulties in evaluating the inclusive students based on their academic levels. However, most of the teachers stated that they were implementing group activities in order to ensure that the inclusive students attain social skills and increase the interaction with other students. They mentioned that they received support from the guidance counselors at every stage of the inclusive education. As a result of the study, the lack of sufficient support from the families of the students, who were enrolled in the inclusive education, emerged as the most significant problem. According to the opinions of the teachers participating in the study, another prominent result was that the support education rooms in schools were necessary; however, the frequent change of teachers working in this context and the lack of relevant materials was an important problem. Most of the teachers participating in the study stated that the school administration and staff provided support for the inclusive education. Nonetheless, while the physical environment of the inclusive classes was considered to be sufficient to a large extent, it was stated that there was a lack of materials in the classrooms. Based on the results of the study, recommendations were made to teachers and families to increase the effectiveness of inclusive practices