Askeri öğretim kurumlarında uygulanan kimya müfredat programları
Chemistry syllabi applied in military schools
  1. Tez No: 66097
  2. Yazar: BİLGEHAN ÖZGÜÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN PATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
IV ÖZET Türk eğitim tarihinin en eski kurumlarının başında“Askeri Öğretim Kurumlan”gelir. Askeri öğretim kurumlarında yıllardır sistem değişikliklerine gidilmiş, mevcut sistemin iyileştirilmesi ve geliştirilmesiyle kimya müfredat programlan düzenlenmiştir. Sivil öğretim kurumlarında ise çok fazla sistem değişiklikleri olmuştur. Uygulanan sistem yerine oturmadan başka bir sisteme geçilmiştir. Neticede kimya müfredat programlan üç defa değişikliğe uğramıştır. Askeri öğretim kurumlarında uygulanan kimya programlan sivil öğretim kurumlarında uygulanan programlarla temelde büyük bir farklılık göstermemektedir. Karşılaştırmalar, hem orta öğretim hem de yüksek öğretim kurumlan için ayrı ayrı yapılmıştır. Öğrenci başarıları ve kimya müfredat programlarına yaklaşımları“Kimya Basan Testi”ile değerlendirilmiştir. Test sonuçlarında öğrencilerin başarıları oldukça yüksektir. Uygulamalarda Kara Harp Okulu'nda, birinci sınıfında 34 kişilik bir gruba, 100 sorudan oluşan kimya basan testi eğitim yılının başında ve sonunda olmak üzere iki defa uygulanmış ve öğrencilerin derse ısınma tutumları ölçülmüştür. Bu çalışmada ayrıca askeri öğretim kurumlarında mevcut laboratuvarlar, özel dershaneler ve bunların kullanım yüzdeleri de incelenmiştir. Kimya eğitiminin, laboratuvar ortamında ve karşılıklı bire bir sistemi dahilinde daha başarılı olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In Turkish Education history, Military Education Institutions are the oldest organizations. In Military Education Institutions, are applied chemistry syllabuses without changing the systems of recent years completely but improving the current system. However, in Civil Education Institutions several changes in system are realized. The systems are changed without implementing the existing one effectively. So, chemistry syllabuses are changed for three times. The chemistry syllabuses applied in Military Education Institutions are not fundamentally different than the chemistry syllabuses applied in Civil Education Institutions. The comparisons are made in Secondary School and Universities basis separately. In comparisons, Chemistry Success Test is applied to evaluate the success of students and their approach to chemistry syllabuses. The results were highly successfully. Turkish Military Academy, the Chemistry Success Test is applied for two different times. The first one at the beginning and the second one at the end of academic year. This test which contains 100 questions is applied to a first year class, a group of 34. The purpose was to evaluate the interest of students to the lectures. In this study, are examined also existing laboratories, chemistry classrooms and the percentage of usage of this facilities. At the end we reached the result that chemistry education gains success when the education is given in hands-on approach in laboratories in face to face contact.