Ortaöğretimde kimya programlarının değerlendirilmesi
Evaluation of curriculum for chemistry cources in secondary schools
  1. Tez No: 66096
  2. Yazar: YAŞAR S. ÖZAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ MORGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
W ÖZET Orta Öğretimde Fen Eğitiminin yeterli olup olmadığının saptanması, son senelerde fen ödetmeni yetiştiren kurumların üniversite bünyesinde kurulmasından sonra gündeme gelmiştir. Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik öğretmenleri 1982 senesinden beri YÖK yasası uyarınca Eğitim Fakülteleri bünyelerinde yetiştirilmektedir. Lisans eğitimini takip eden Yüksek Lisans çalışmaları ile ülkemizdeki ortaöğretim kurumlarındaki Fen Eğitimi çeşitli yönleriyle incelenmeye başlanmıştır. 8u alandaki ilk çalışma Biyoloji Eğitiminde yapılmış ve Biyoloji ders kitaplarından Lise 1 Biyoloji kitabının genel özellikleri ile yazımında ve seçiminde kullanılacak genel ölçütler araştırılmıştır. Bu çalışmada ortaöğretimde okutulan, eğitimin niteliğini ve niceliğini etkileyen Kimya Müfredat Programlan değerlendirme kapsamına alınmıştır. Müfredat Programının değerlendirilmesi amacıyla önceden hazırlanmış olan ölçek ve anket formlarından bağımsız olarak, Müfredat Programım değerlendirme anketi hazırlanmıştır. Üniversite öğretim Elemanı ve Kimya öğretmenleri gibi bu işte yeterli ve yetkili kişilerce yapılan değerlendirmelerin ve verilerin istatistiksel çözümlemeleri sonucu ortaöğretimde okutulan Kimya Müfredat Programının yeniden hazırlanması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Assesment of the efficiency of science courses in secondary schools has been recently questioned following the establishment of institutions which educates teachers for science courses in universities. The teachers for biology, physics, chemistry and mathematics has been educated in Faculties of Education since 1982, as per the law of Supreme Court of Higher Education. The science curriculum in secondary schools in Turkey has been examined regarding a wide range of aspects within the master of science (Mac) studies. The first survey on this subject was carried out on curriculum for biology courses in high schools and general assessment criteria for the preparation and selection and general specifications for the biology course book of lycee- 1 were examined. Within this survey the scope of assessment comprises the current curriculum for chemistry courses in secondary schools, which affects the quality and quantity of educatioa For the purpose of assessment of the curriculum, curriculum evaluation survey was prepared independent from the previous measurement and survey forms. The restructuring of the chemistry curriculum in secondary schools was concluded based on the statistical analysis of data and assessments conducted by qualified and authorized people like chemistry teacher and university staff