Basketbolcularda alt ve üst extremiteye ait anaerobik kapasitelerin karşılaştırılması
Comparision of anaerobic capacities of bottom and upper extremity in basketball players
- Tez No: 660982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP SOSLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı, basketbolcularda üst ve alt ekstremiteye ait anaerobik gücün sürate hangi düzeyde etkilediğinin belirlenmesidir. Çalışmaya sırasıyla boy, kilo ve yaşları(185.98 ± 4.26cm, 79.01 ± 5.48kg ve 21.88 ± 1.05 yıl) olan toplam 14 erkek basketbolcudahil edilmiştir. Basketbolcuların alt ve üst anaerobik güçleri, sırt bacak ve el kavrama kuvveti, sürat ve laktat değerleri ölçülmüştür. Elde edilen verilerin analizinde bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenler üzerindeki etkisini belirlemek için Lineer Regresyon Analizi ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlarda basketbolcuların 20m süratile bağımlı değişkenler upperpp, upperap uppertap ve lowpp, lowap ve lowtap tork değerleri arasında(F(6,13)= .55, p>.05, R2= -.25), bacak sırt ve el kavrama kuvvet değerleri arasında Regresyon analizi sonucuna göre istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmemiştir(F(6,13)= .22, p>.05, R2= -.31).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the level at which anaerobic strength of the upper and lower extremities affects speed in basketball players The study included 14 male basketball players that are respectively height, weight and age (185.98 ± 4.26 cm, 79.01 ± 5.48 kg and 21.88 ± 1.05 years). Basketball players' lower and upper anaerobic power, back, leg and hand grip strength, speed and lactate values were measured. In the analysis of the data obtained, it was examined by Linear Regression Analysis to determine the effect of independent variables on dependent variables. In the results obtained, according to the results of regression analysis (F(6,13)= .22, p>.05, R2= -.31)no statistically significant difference was found between basketball players' 20m and the dependent variables upperpp, upperap, uppertap lowpp, lowap and lowtap torque values (F(6,13)= .55, p>.05, R2= -.25)and leg, back and hand grip strength values.