Bazı analitik fonksiyonların yıldızıllık ve konvekslik yarıçapları
The Radii of starlikeness and convexity of certain analytic functions
- Tez No: 66101
 - Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ALTINTAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Dört bölümden oluşan bu tezin 1. Bölümünde tez ile ilgili ön bilgiler verilmiştir. 2. bölümün ilk kısmında analitik fonksiyonların bir alt sınıfı olan S(a), meromorf fonksiyonların bir alt sınıfı olan 1(a) sınıflan tanımlanmıştır. Bu sınıflardaki fonksiyonların modüllerinin ekstremum değerleri ve konvekstik yarıçapları bulunmuştur. İkinci kısımda ise K(a,(3) sınıfı tanımlanarak bu sınıfa ait fonksiyonların konvekse yakınlık, konvekslik ve yıldızıllık yarıçapları bulunmuştur. 3. kısımda ise P sınıfı tanımlanarak bu sınıfa ait fonksiyonların konvekslik ve yıldızıllık yarıçapları elde edilmiştir. 4. kısımda ise Sx(a,P) ve Kx(a,P) sınıflan tanımlanarak bu sınıflara ait fonksiyonlar için konvekslik ve yıldızıllık yarıçapları bulunmuştur. 3. Bölümde ise Y(a,A.) ve K(a,X) sınıflan ve bu sınıflardan yararlanarak ^(a^) ve a(a,X) sınıflan tanımlanmıştır. Bu sınıflara ait fonksiyonların bazı özellikleri, ekstremum değerleri ile yıldızıllık ve konvekslik yarıçapları bulunmuştur, ^(a,^) ve o(a,X) sınıflarının alt sınıflan olan H^a^k) ve o(a,X.,k) sınıflan tanımlanarak bu sınıflara ait fonksiyonların ekstremum değerleri ile yıldızıllık ve konvekslik yarıçapları bulunmuştur. 4. Bölümde ise fonksiyonların Hadamard çarpımlarından yararlanarak Pa (P,y) sınıfı tanımlanmış ve bu sınıfa ait fonksiyonların ekstremum değerleri hesaplanarak bu sınıfa ait konvekslik ve yıldızıllık yarıçapları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is comprised of four chapters, and the first chapter provides a general information about the thesis. In the first section of the second chapter S(a), a subbranch of analytical functions, and 1(a), a subbranch of meromorphical functions are defined. The extreme values and convexity radii of the functions in these branches have been found. The second section of this chapter involves the definition of the branch K(a,P) and the close-to-convex, convexity and starlikeness radii of the functions that belong to this branch. In the third section the branch P is defined and the convexity and starlikeness radii of the functions of this branch have been obtained. The fourth section of the second chapter includes the definitions of the branches S^(a,p) and Kx(a,P), and the convexity and starlikeness radii of the functions of these branches have been found. In the third chapter the branches Y(a,?i) and K(a,X), through these branches, the branches ^(a,^) and a(a,X,) are defined. Some properties, extreme values and starlikeness and convexity radii of the functions of these branches have been found. The branches ^(a^k) and a(a,X,k) which are the subbranches of the branches ^(a,^) and a(a,X) have been defined and the extreme values, starlikeness and convexity radii of their functions have been obtained. The fourth chapter involves the defination of the branch Pa (P,y) through the application of the Hadamart products, and the extreme values, convexity and starlikeness radii of its functions have been obtained.