Sürdürülebilir kalkınma çerçevesinde Cittaslow'un değerlendirilmesi: Halfeti örneği
Cittaslow in the framework of sustainable development evaluation: Case of Halfeti
  1. Tez No: 661073
  2. Yazar: MEHMET FATİH GÖÇEBELER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Sanayi ve teknolojinin hızlı gelişimi dünyanın aynı hızla küreselleşmesine sebep olmuştur. Hızlı yaşam, hızlı tüketim, kentleşme, nüfus yoğunluğu, çevre kirliliği ve teknolojinin hızlı gelişimi sürdürülebilir kalınma kavramını gündeme getirmiştir. Sürdürülebilir kalkınma, doğal kaynakları koruyarak, üretimi dengeli işleyerek hem bugünün hem de gelecek nesillerin kaynaklardan faydalanabilmesine odaklıdır. Son yıllarda küreselleşmeye tepki olarak orta çıkan Cittaslow hareketi sürdürülebilir kalkınma ilkeleriyle yakından ilgilidir. Bu araştırmanın temel amacı, sürdürülebilir kalkınma ilkeleri temel alınarak Halfeti'nin Cittaslow uygulamasına katılımını yerel halkın nasıl değerlendirdiğini ve elde edilen bulgular ışığında pozitif ve negatif durumların neler olduğunun ortaya konulmasıdır. Böylece Halfeti'de yaşayan yerel halkın sürdürülebilir kalkınma ve Cittaslow üyeliğine ilişkin bilgilerinin elde edilmesi ve turizm bilincinin oluşup oluşmadığının anlaşılması hedeflenmektedir. Bu bağlamda, sürdürülebilir kalkınma çerçevesinde Cittaslow uygulamasının eksiklikleri ile iyi uygulamaları tespit edilerek politika önerileri sunulması sağlanabilir. Bu amaçlar doğrultusunda 25.05.2019-12.06.2019 tarihleri arasında Halfeti yerel halkı ile yüz yüze görüşmeler yapılmış ve 470 anket formunun doldurulması sağlanmıştır. Eksik ve hatalı bilgiler taşıyan anketler, istatistiksel analize tabi tutulmamıştır. Anket verileri, güvenirlik ve faktör analizi, ifadelerin ortalama ve standart sapma değerleri ve farklılık analizler ile değerlendirilmiş, ayrıca korelasyon analizine tabi tutulmuştur. Araştırmasonucunda Halfeti yerel halkının sürdürülebilir kalkınma çerçevesinde Cittaslow değerlendirmeleri orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, değerlendirmelerin cinsiyet, yaş, medeni durum, meslek durumu, aylık gelir ve eğitim durumlarına göre farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Buna benzer çalışmaların farklı Cittaslow bölgelerine uygulanması ve bu destinasyonların temelde Cittaslow şeklinde olması, eksikliklerin belirlenmesine ve turizm sektörünün gelişimine katkı sağlayabilir. Ayrıca, turizm destinasyonlarında yer alan farklı yerel yönetimlerin de Cittaslow hareketine ve sürdürülebilir kalkınmaya dikkatlerinin çekilmesine imkân tanıyacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The rapid development of industry and technology has caused the world to globalize at the same speed. Fast life, fast consumption, urbanization, population density, environmental pollution and rapid development of technology have brought the concept of sustainable staying to the agenda. Sustainable development is focused on the ability of both today and future generations to benefit from resources by protecting natural resources and processing production in a balanced way. The Cittaslow movement, which emerged in recent years as a reaction to globalization, is closely related to the principles of sustainable development. The main purpose of this research is to reveal how local people evaluate Halfeti's participation in Cittaslow application based on sustainable development principles and what the positive and negative situations are in the light of the findings. In this context, within the framework of sustainable development, the shortcomings and best practices of Cittaslow application can be identified and policy recommendations can be provided. In line whith these purposes,face-to-face interviews were held with the local people of Halfeti between 25.05.2019-12.06.2019 and 470 questionnaires were completed. Questionnaires containing incomplete and incorrect information were not subjected to statistical analysis. The survey data were evaluated with reliability and factor analysis, mean and standard deviation values of the expressions and difference analysis, and were also subjected to correlation analysis. As a result of the research, it was determined that the Cittaslow evaluations of Halfeti local people within the framework of sustainable development are at a moderate level. In addition,it was found that the evaluations did not differ according to gender, age, marital status, monthly income and education status. The application of similar studies to different Cittalow regions and the fact that these destination are mainly in the form of Cittaslow can contribute to the identification of deficiencies and the development of the tourism sector. In addition, it is thought that different local governments in tourism destinations will also enable the Cittaslow movement and sustainable development to be attracted to their attention.