Sinir hücresinde aksiyon potansiyeli oluşumu ve uyarı yayılmasının kuramsal olarak incelenmesi
Theoretical investigation of action potential development and excitation propagation in neuron cell
  1. Tez No: 66110
  2. Yazar: OKAN AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında uyarılabilir hücrelerde uyan iletiminin elektriksel kuramı üzerinde durulmuş ve bunun değişik elektrofizyolojik koşullardaki uygulamalarına yer verilmiştir. Bu amaca yönelik olarak önce uyarılabilir hücrelerin çizgisel elektriksel özellikleri gözden geçirilerek bu hücrelerin uyarılabilmesi için pratikte kullanılan uyan biçimleri üzerinde durulmuştur. Daha sonra çizgisel kablo teorisinin esaslarına yerverilmiş ve uyarılabilir hücreler ile ilgili genel diferansiyel denklemlerin türetilmesi yapılmıştır. Basamak ve çok kısa süreli akım değişimlerine karşı sonsuz uzun bir kablonun kararlı ve geçiş dönemi cevaplan incelenmiş ve aynı kablonun zar iletkenliğinde ortaya çıkan basamak türündeki bir değişime karşı cevabı gözden geçirilmiştir. Gerçek fizyolojik durumlarda örnek boylarının sonsuz olmadığı dikkate alınarak kısa devre ve açık devre uç bitim özelliklerine sahip kablolar için yeniden çözümler üretilmiştir. Elde edilen bu çözümlerin sonsuz kablo çözümlerinden çok farklı oldukları belirlenmiştir. Daha sonra nokta kaynak durumunda akımın çok boyutlu yayılımının ne olacağı gözden geçirilerek bunun düzlemsel ve küresel hücrelerdeki uygulamalarına yer verilmiştir. Tez çalışmasının son kısmında ağırlıklı olarak sinir hücresi için literatürde önerilen matematiksel modeller üzerinde durulmuştur. Dallanan ve silindirik elemanlara sahip yapılarda kararlı ve geçiş dönemleri için akım yayılmasının nasıl olduğu incelenerek, dallanan ve yarıçapı gittikçe azalan dendritik ağaçlar durumunda değişik uyarılar için hücre gövdesinde ve kollarda ortaya çıkan cevaplar gözden geçirilmiştir. Motor sinir hücreleri için Rail' ün önerdiği topak hücre gövdesi - yarısonsuz kablo modeli kullanılarak tm, p ve L gibi hücre parametrelerinin belirlenebilme esasları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın son kısmında sinaptik etkinin yerinin belirlenmesi, sinaptik gerilimin genliği üzerine uyan uygulama noktasının konumunun etkisi ve sinaptik gerilimler arasındaki etkileşimler gibi eklemsel mekanizmalar ile ilgili uygulamalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study the electrical theory of excitation propagation in excitable cells was investigated and the applications of this theory in different electrophysiological conditions were discussed. To achieve this goal, the linear electrical propeties of excitable cells and various excitation forms used in provetise to excite these cells were examined, first. Then, the basic principals of linear cable theory were given and general differential equations concerning excitable cells were derived. Steady and transient responses of an infinitely long cable to a step and brief current changes and to a step membrane conductance change were examined. Considering that in real physiological cases the preparation lengths are finite, solutions for finite cables having short and open circuits termination ends were rederived. These solutions were noticed to be very different from those of infinite cables. Then, the multi dimensional spread of current for a point source case, were considered and its applications to spherical and plane cells were discussed. In the last part of the work, the mathematical models given in the literature for nerve cells were considered. Current propagation in the steady and transient periods in branching structures passing cylindrical elements were treated first, then the responses recorded in the soma and different branches of a tapering dendritic trees were investigated. Essentials in determining cell parameters such as xm, p and L using Rail's lumped soma-semi infinite cable model predicted for motoneuron were discussed. In the last part of the work, the applications concerning junctional mechanism such as determination of synaptic action location, effect of synaptic action location on synaptic potential amplitude and interactions between synaptic potentials were studied.