Hasan Ali Toptaş'ın romanlarında baba-oğul ilişkisi: Kuşlar Yasına Gider ve Sonsuzluğa Nokta
Father-son relationship in Hasan Ali Toptaş's novels: Kuşlar Yasına Gider and Sonsuzluğa Nokta
  1. Tez No: 699301
  2. Yazar: TUĞBA ARDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı, Hasan Ali Toptaş'ın romanlarındaki baba-oğul ilişkisinin romanların kurgusal yapısını ortaya koymaya nasıl hizmet ettiğini göstermektir. Bunun için ana izleği baba-oğul ilişkisi olan Sonsuzluğa Nokta ve Kuşlar Yasına Gider romanları ayrıntılı olarak çözümlenmektedir. Bu ilişki bağlamında, Sonsuzluğa Nokta'nın Kuşlar Yasına Gider'e dâhil bir metin halkası olduğu tespitinden hareketle iki roman bir bütün olarak değerlendirilmiştir. Romanlardaki baba-oğul ilişkisinin temsili ve bu temsilin yazınsal imaları bellek kuramı çerçevesinde analiz edilmiştir. Sonsuzluğa Nokta romanında analepsisler aracılığıyla sunulan baba-oğul ilişkisi müphemdir; çünkü ilişkinin mahiyetinin, anlatıcı karakter tarafından, lehten aleyhe, aleyhten lehe mütemadiyen değiştirilip dönüştürülmesi söz konusudur. Anlatma zamanıyla vaka zamanının aynı olduğu Kuşlar Yasına Gider romanında da baba-oğul ilişkisinin mahiyetinin belirsiz olduğu ve ayrıca babayla oğulun konumları arasında bir yer değiştirmenin gerçekleştiği görülür. Tezde baba-oğul ilişkisi çerçevesinde iki romanda da tespit edilen belirsizliğin ve döngüselliğin üstkurmacaya işaret ettiği ortaya konmaktadır. Bu çalışma son kertede bu iki roman üzerinden Hasan Ali Toptaş'ın romanlarındaki baba-oğul ilişkisinin, nasıl tematik bir unsur olmaktan çıkıp roman kurgusunu ifşa eden yazınsal bir araca dönüştüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to show how the father-son relationship in Hasan Ali Toptaş's novels reveals the fictional structure of novels. For this purpose, novels Sonsuzluğa Nokta and Kuşlar Yasına Gider, whose primary theme is the father-son relationship, are analyzed. Within the context of this relationship, the novels are considered as a whole, based on the determination that Sonsuzluğa Nokta is a storyline included in Kuşlar Yasına Gider. The representation of father-son relationship in novels and the literary implications of this representation have been analyzed within the framework of memory theory. The father-son relationship which is presented through the use of analepsies in the novel Sonsuzluğa Nokta is ambiguous because the nature of this relationship is perpetually reversed from pro to con, and vice versa by the narrator. The novel Kuşlar Yasına Gider, in which the narration time and the event time are the same, it's seen that the nature of father-son relationship is again ambiguous, and there is also displacement between the father and son's positions. In the thesis, it is also argued the ambiguity and cyclicity found in these novels within the framework of the father-son relationship contributes to the creation of metafiction. In brief the study shows how the father-son relationship in Hasan Ali Toptaş's novels has turned from being a simple thematic element into a literary strategy manifesting its own fictionality through the examination of these two novels. (See Appendix A for an extended abstract.) ÖZET