Liseye devam eden kız ögrencilerin beslenme alışkanlıkları ve beden algısını etkileyen etmenler
Eating habits of female students attending to high school and factors that affect their body image
- Tez No: 192554
- Danışmanlar: PROF.DR. MİNE YURTTAGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZETDemir, BD., Liseye devam eden kız öğrencilerin beslenme alışkanlıkları ve beden algısınıetkileyen etmenler, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme Bilimleri YüksekLisans Tezi, Ankara, 2006. Adölesan kızların beslenme alışkanlıklarını ve beden algısını etkileyenetmenleri saptamak amacıyla zmir Merkez Bölgesinde liseye devam eden 152 kız öğrenci araştırmakapsamına alınmıştır. Öğrencilere, beden imajı ve beslenme alışkanlıklarına yönelik anket formu vetestler uygulanmıştır. Öğrencilerin yaş ortalaması 16.3 ± 0.9, BKI ortalaması 21.2 ± 3,2'dir.Öğrencilerin %1.3 ü çok zayıf, %13.8 i zayıf, %72.4 ü normal, %12.5 i ise şişmandır. Kahvaltı, öğleve akşam öğünlerini atlayan öğrenci oranı sırasıyla %14.5, %5.9 ve %3.9 dur. Öğün aralarında bazıbesinleri atıştırma oranı çok yüksektir (%99.4). Araştırmaya katılan öğrencilerin %63.2 sininzayıflamak istedikleri, %13.2 sinin ise şişmanlamak istedikleri belirlenmiştir. Ağırlığından memnunolan öğrencilerin oranı %23.6 dır. Ağırlık kaybetmek isteyen öğrenciler diğerlerine oranla daha çoköğün atlamaktadırlar. Ağırlık kaybetmek isteyen öğrencilerin %78.1 inin normal ağırlıkta olduğusaptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDemir, BD., Eating habits of female students attending to high school and factors that affecttheir body image, Hacettepe University, Institute of Health Sciences, Master of Science Thesis inNutritional Sciences, Ankara, 2006. In order to determine the dietary habits and factors that affectbody image perception of adolescent girls, 152 female students attending to high school at zmircentral area are included in the study. Questionnaires and tests about body image and dietary habitswere applied to the students. Mean age of the students was 16.3 ± 0.9, mean of their BMI was 21.2 ±3,2. Of the students 1.3% was very thin, 13.8% was thin, 72.4% was normal weight, 12.5% wasoverweight. The percentage of the students that skipped breakfast, lunch and dinner was 14.5%, 5.9%and 3.9% respectively. The percentage of gobbling between meals is quite high (99.4%). It was foundthat 63.2% of the participants wanted to lose weight meanwhile 13.2% of them wanted to gain weight.The percentage of students that are satisfied with their weights is 23.6%. Students who want to loseweight skip meals more often than the others. It was found that 78.1% of the students who want to loseweight was in normal weight range. The students perceived their weights correctly (p>0.05), howeverthey felt themselves 2 cm taller than their actual heights (p0.05). Sociocultural pressure regarding the weight leads toincresed risk of eating disorder.