Güneş enerjisinin su pompalama düzenimlerinde kullanımı ve güneş enerjisi ile su pompalama düzenimlerinin testleri
Usage of solar water pumping system and solar water pumping system tests
  1. Tez No: 66111
  2. Yazar: ENGİN KIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. DEMİR İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
m ÖZET Bu çalışmada, güneş enerjisi ile su pompalama yöntemleri incelendi ve bu sistemlerin testleri yapıldı. Yapılan testlerde, birinci kuşak pompalar sınıfına giren merkezkaç pompaları ve ikinci kuşak pompalar sınıfına giren emme-basma ve helissel su pompalarının yükseklik-akış, yükseklik-verim, motor devri-verim davranışları deneysel olarak elde edildi. Bölümümüzde, bu testlerin yapılması için bilgisayar veri toplama sistemi kullanan iki ayrı test düzeneği kuruldu. Güneş enerjisi ile su pompalama sistemlerinin ara-birimlerini oluşturan güneş pillerinin I-U, I-P davranışları, yine Bölümümüzde yapılan yapay güneş kaynağı kullanımıyla deneysel olarak elde edildi ve güneş pilleri için kullanılan kuramsal I-U. denkleminde yeni bir yaklaşım geliştirildi ve bu denklem kuramsal sonuçların elde edilmesinde kullanıldı. Pompa sistemlerinde kullanılan MPPT' 1er (Maksimum Power Point Tracker) incelendi ve giriş gücü- verim davranışları deneysel olarak elde edildi. Bu çalışmada, güneş enerjisi ile su pompalama sistemlerinin test sonuçlan- karşılaştırılmış ve güneş enerjisi ile su pompalama sistemlerinde en verimli su pompası tipinin helissel su pompalan olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, solar water pumping systems were investigated and tested experimentally. First generation pumps that involve centrifugal pumps and second generation pumps that involve positive displacement pumps and progressive cavity pumps were tested and head-flow, head-efficiency, revolution-efficiency and subsystems efficiency behaviors of all pump systems were examined experimentally. Two different test assemblies which contains computer data acquisition system were designed and erected for making these tests in our Department. I-U and I-P characteristics of solar cells which are the subsystem of solar water pumping systems, were plotted experimentally by using a solar simulator, which was build in our Department. An approximation equation was derived to solar cell equation that was used to evaluate theoretical results. Maximum Power Point Trackers (MPPT) which were used in pump systems, were investigated and their input power-efficiency characteristics were plotted experimentally. In conclusion, solar water pumping systems test results were compared and it was seen that, the most efficient pump type was progressive cavity pumps than the other types of pumps which were tested in this study.