Tabakalı rasgele örneklemede birden çok değişkene göre çeşitli dağıtım yöntemleri
Allocation of sample size with multiple variables in stratified random sampling
- Tez No: 66114
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÇINGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
IV ÖZET Örneklemeye dayalı araştırmaların en önemli aşamalarından biri, kitleye uygun bir örnekleme yönteminin belirlenmesi ve bu yönteme göre tabaka örneklem genişliklerinin saptanmasıdır. Tek değişkene göre bu dağıtımlar bilinen klasik yöntemler kullanılarak bulunabilirken, çok değişken için farklı birtakım ölçütlere gereksinim duyulmaktadır. Bu çalışmada, tabakalı rasgele örneklemede birden çok değişkene göre çeşitli dağıtım yöntemleri ele alınmıştır. Birinci Bölümde, konuya giriş yapılarak önceki çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. İkinci Bölümde, çalışmada kullanılan tabakalı rasgele örnekleme yöntemi ile ilgili genel bilgiler verilmiş ve tek değişken söz konusu olduğunda, tabaka örneklem genişliklerinin dağıtımı ve toplam örneklem genişliğinin belirlenmesi için geliştirilmiş olan yöntemler incelenmiştir. Üçüncü Bölümde, birden çok değişkene göre çeşitli dağıtım yöntemleri incelenmiştir. Bu bağlamda doğrusal olmayan programlama temel alınmış ve yöntemlerin kullanıldığı sayısal örnekler verilmiştir. Bu örneklerdeki dağıtım problemlerine ait çözümler, ayrıca, Microsoft Excel altında çalışan Solver adlı çözümleyici kullanılarak bilgisayar yardımıyla bulunmuş ve elde edilen sonuçların karşılaştırılması yapılmıştır. Dördüncü Bölümde, DPT tarafından gerçekleştirilen“İlçelerin sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralaması8 adlı çalışmadan yararlanılarak üçüncü bölümde verilen yöntemler uygulanmıştır. Uygulama iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada, ilçelerin gelişmişlik sıralaması tabakalama kriteri olarak alınmış ve her tabaka için ilçe bazında toplam yirmibir değişken incelenmiştir, ikinci aşamada ise, ilk aşamanın sadece birinci tabakası ele alınmış ve bu tabakadan seçilen ilçeler ikinci aşamanın tabakaları olarak kullanılmıştır. DİE tarafından gerçekleştirilen ”1990 Genel Nüfus Sayımına dayanarak köy bazında toplam yedi değişken ele alınmıştır. Yine, üçüncü bölümde verilen yöntemlerden varsayımları sağlananlar bu veriler için uygulanmış ve tabaka örneklem genişlikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the most important stages in a sample survey is to determine a proper sampling method, and accordingly the sample size of the strata. While this is achieved through well-known standard methods developed for a single variable, certain different criteria are required where an analysis with multiple variables is requested. This study deals with several allocation methods with multiple variables in stratified random sampling. At the first section, an introduction has been given along with a summary of the former studies. At the second section, a general outline of stratified random sampling has been provided and methods on the allocation of sample size of the strata and estimation of sample size have been analyzed for a single variable. At the third section, several allocation methods with multiple variables in multivariate stratified random sampling are analyzed based on non-linear programming and numerical examples in which several methods were used are given. Also, the allocation problems at the examples are solved using computer, with the“Solver”function under Microsoft Excel, and related comparisons are provided. At the fourth section, the methods given at the third section have been applied to the“Socio-economic Development Ranking of the Districts”, a study conducted by the State Planning Organization. The application consists of two stages, At the first stage, development ranking of the districts are taken as the stratification criteria, and twenty-one variables have been analyzed at the district basis for each stratum. At the second stage, only the first stratum of the first stage has been taken, and the districts selected from the stratum have been employed as the strata of the second stage. A total of seven variables at the village basis have been employed based on“1990 General Census of Population”conducted by the State Institute of Statistics. Again, the methods given at the third section, of which assumptions are fulfilled, are applied to these data and sample sizes of the strata have been calculated.