Ardışık süreç ile parametre tayini
Prameter estimation wit squential procedure
  1. Tez No: 66117
  2. Yazar: GÜLER GÖZDOLGU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÇINGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
IV ÖZET Ardışık süreç ile parametre tahmininde, önceden verilen güvenilirlik ve maliyet koşullarına göre, olabilecek en küçük beklenen örneklem genişliği ile bilinmeyen parametreleri tahmin etmeye olanak verecek, örneklemeyi durdurma kuralları önerilir. Bu çalışmada, ardışık süreç ile herhangi bir kitlenin 0 parametresinin tahmini genel olarak tanıtılarak, tek değişkenli ve çok değişkenli normal dağılımlı kitlelerin ortalama ve varyansının tahmini için, durdurma kuralları güven aralıklarından ya da kayıp ve risk fonksiyonlarından belirlenen ardışık süreçler incelenmiştir. İncelenen bu süreçlerin durdurma noktalarının olasılık dağılımı belirlenerek, her süreç için beklenen örneklem genişliği, parametrelerin nokta ve aralık tahminleri, parametrelerin bu aralıkta bulunma olasılıkları ve tahmin yapmaktan kaynaklanan beklenen kayıp değerleri bulunarak, tüm ardışık süreçler, çeşitli etkinlik ölçütleri ve tahmin edicilerin özellikleri yönünden sabit örneklem genişlikli süreç ile karşılaştırılmıştır. Teorik olarak elde edilen bu bilgiler, \ı ortalama ve or2 varyans ile normal dağılım gösteren bir kitle oluşturularak, durdurma kuralları güven aralıklarından ve kayıp ve risk fonksiyonlarından belirlenen ardışık süreçler ile \ı parametresinin ardışık tahmini yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the prameter estimate with sequential procedure, according to the given conditions of accuracy and cost a set of rules that will ensure minimum possible sample size estimation of unknown parameters to stop sampling are postulated. In this study, the estimation of parameter of any population with sequential procedure are introduced and for the estimation of the average and variance of normally distributed population with single and multiple variables a number of sequential procedure which are determined by confidence intervals of stopping rules or by loss and risk function are examined. Also, the probability distibution of the stopping points of these procedures are discussed. For each procedure, the sequential confidence interval, point and interval estimations of parameters within these intervals in confidence interval estimation and expected values that are disappeared through their estimation procedure are calculated. Consequently, all sequential sampling procedures are compared with fixed sample size procedure relation their various efficiency measures and properties of estimators. In the scope of these theoretically provided information, through the creation of a normally distributed population with mean u and o2 variance, the \i parameter with sequential procedure, that are determined with confidence interval of stopping rules and loss and risk function is calculated.