Bulanık doğrusal programlama
Fuzzy linear programming
- Tez No: 66116
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL SUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, Bulanık Küme Kuramı ve son yıllarda üzerinde yoğun çalışmalar yapılan Bulanık Doğrusal Programlama yöntemi ayrıntılı olarak ele alınmış ve bir üretim planlaması probleminin çözümü, gerçek veriler kullanılarak yapılmıştır. Birinci Bölüm' de, konuya giriş yapılmış ve önceki çalışmalar ile ilgili bilgi verilmiştir. İkinci Bölüm'de, Bulanık Küme Kuramı'na ilişkin genel bilgi verilmiştir. Üçüncü Bölüm'de, Bulanık Doğrusal Programlama ayrıntılı olarak tanıtılmıştır. Dördüncü Bölüm'de, Biltepe A.Ş.'nin 1997 yılındaki alçıpan üretimi Bulanık Doğrusal Programlama kullanılarak planlanmıştır. Beşinci Bölüm'de, konuya ilişkin sonuçlar ve bazı noktaların tartışılması üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, Fuzzy Sets Theory and Fuzzy Linear Programming method, which is a subject very much studied in the recent years, have been circumstantially dealed with and the solution of a production planning problem has been made by using real data. In the first chapter, an introduction of the subject has been made and information about the previous studies has been given. In the second chapter, general information about Fuzzy Sets Theory has been given. In the third chapter, Fuzzy Linear Programming method has been circumstantially introduced. In the fourth chapter, the plaster plate production of Biltepe A.Ş. in 1997 has been planned using Fuzzy Linear Programming. In the fifth chapter, the results and the discussion of some points related with the subject have been dwelled upon.