Kategorik veriler için bağımlılık ve ilişki ölçülerinin karşılaştırılması
The comparison of measures of dependence and association for categorical data
- Tez No: 66118
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
IV ÖZET Bağımlılık ve ilişki ölçüleri üzerine yapılan çalışmalar günümüzde genelleştirilmiş bağımlılık ve ilişki ölçülerine yönelmiş durumdadır. Bu ölçüler iki değişkenli ve çok değişkenli durumları kapsamaktadır. Bu çalışmada genelleştirilmiş ölçülerin iki değişkenli durumlara indirgenmiş versiyonları gruplandırılarak incelenip çok değişkenli durumlar için genelleştirilmiş biçimleri ele alınmış ve Reimann 'm 1989 yılında geliştirdiği "k* ve X** bağımlılık ölçüleri verilmiştir. İki değişkenli ilişki ölçüleri üzerine günümüze kadar çok sayıda çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalarda verilen değişik ilişki ölçülerinden en çok kullanılanları tartışılmış ve genelleştirilmiş ölçülerin iki değişkenli durumlara indirgenmiş biçimlerinin bir karşılaştırılması yapılmıştır. Benzer biçimde çok değişkenli ilişki ölçüleri için de bir karşılaştırma yapılmak istenmiştir. Oysa çok değişkenli ilişki ölçüler üzerine yapılan çalışmaların henüz çok yeni olmasından dolayı bu çalışmada uygulama esnasında bazı önemli sorunlarla karşılaşılmış ve bu nedenle genelleştirilmiş ilişki ölçülerinin çok değişkenli durumları sadece kuramsal olarak tartışılmış ve uygulaması daha sonraki çalışmalara bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Studies on measures of dependence and association have becomes generalized the measures of dependence and association. They include bivariate and multivariate cases. In this study, the version of reduced to bivariate cases of generalized measures was researched as grouped and deal with measures which improved for multivariate cases. Also, measures of dependence X*, X* who was suggested by Reimann in 1989 have been presented. A lot of studies about measures of association for bivariate cases have been researched up to now. In that studies, different measures of association which is using commonly have been argued and compared with measures of association that reduced to bivariate cases of generalized measures. In like manner, a compare between multivariate measures could have been wanted to do. However, in applied, some difficulty had been encountered because studies on measures of multivariate association is just new. Because of it, measures of generalized association for multivariate cases have been only argued as a theoretical and so applied about them was left next studies.