Kumarin-thiazole-morfolin hibrit molekülü içeren yeni azoboyar maddelerin sentezi ve spektroskopik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and investigation of spectroscopic properties of new azodyes containing coumarin-thiazole-morpholine hybrid molecule
  1. Tez No: 661185
  2. Yazar: ERDEM EMİN BURGUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJGAN ÖZKÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yapılan çalışmada başlangıç maddesi olan ve kenetlenme bileşeni olarak kullanılmak üzere 7-(dietilamino)-3-(2-morfolintiyazol-4-yl)-2H-kromen-2-on bileşiği sentezlendi. Daha sonraki basamakta para konumunda substitue anilin türevleri (-CN, -F, -COOH, -NO2, -H) ile diazonyum tuzu hazırlanarak yeni azoboyar maddeler elde edildi. Sentezlenen azoboyar maddelerin yapıları FT-IR ve 1H-NMR spektroskopileri ve LCMS yöntemi ile aydınlatılmıştır. Isısal kararlılık ve dayanıklılıklarının belirlenmesi için ise Termogravimetrik analizleri (TGA) yapılmıştır. Yapıları aydınlatılan ve saflığı kanıtlanmış yeni azoboyar maddeler farklı polaritedeki çözücüler içerisinde incelendi. Bunun yanı sıra pH'a karşı duyarlılıklarını belirlemek amacıyla asit – baz karşısındaki davranışları UV Spektroskopisi ile incelenmiş olup asit baz karşısında herhangi bir değişim gözlemlenmemiş, yapısal kararlılığını koruduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this work, 7-(diethylamino)-3-(2-morpholinthiazol-4-yl)-2H-kromen-2-on has been synthesised in order to be used as starting material and coupling product. In the next step, new azo dye products have been obtained via preparing substituted aniline derivatives from para position (-CN, -F, -COOH, -NO2, -H). The structures of synthesised Azo dye products have been investigated using FT-IR, and NMR spektropies and LC-MS methods. Thermogravimetric analysis (TGA) has been made in order to determine the thermal stability and resistance of the products. New azo dye products whose structures has been enlightened and proven to be pure has been investigated with solvents with different polarity. In addition to this, their behaviour in the presence of acid and base has been investigated with UV-Vis spectroscopy in order to determine their sensitivity to pH but no change has been observed therefore the products are proven to maintain its structural stability.