Oksimlerin spektroskopik özelliklerinin teorik olarak hesaplanması
  1. Tez No: 661249
  2. Yazar: SERKAN SERTTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN KARAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yapılan bu çalışmada [4,5-Dimetil 1,2-fenilendiamin-bis(İzonitrosometil-pTolil Keton)] ve [4,5-Dimetil-1,2-fenilendiamin-bis(İzonitroso-p-Kloroasetofenon)] fiziksel ve teorik yöntemlerle ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışılan ligantların Yoğunluk Fonksiyonel Teori (DFT)'ye dayalı ab-initio hesaplamaları, 6-31G(d,p) baz seti kullanılarak moleküler yapısal özellikleri, FT-IR ve NMR spektrumları belirlenmiştir. Potansiyel enerji dağılımı (PED) bazında titreşim mod belirlemeleri gerçekleştirilmiştir. Deneysel yapı parametreleri ile teorik veriler kıyaslanmış, elde edilen sonuçlarla deneysel verilerin uyum içerisinde olduğu görülmüştür
Özet (Çeviri)
In this study, [4,5-Dimethyl 1,2-phenylenediamine-bis (Isonitrosomethyl-p-Tolyl Ketone)] and [4,5-Dimethyl 1,2-phenylenediamine-bis (Isonitrosomethyl-pChloroacetophenone)], physical and It has been studied in detail by theoretical methods. Ab-initio calculations based on Density Functional Theory (DFT) of the studied ligands were determined using 6-31G (d, p) base set, molecular structural properties, FT-IR and NMR spectra. Vibration mode determinations were made on the basis of potential energy distribution (PED). Experimental structure parameters and theoretical data were compared and it was observed that the obtained results were in agreement with the experimental data.