Havza ve civarında bulunan fayların jeofizik yöntemler ile değerlendirilmesi
Evaluation of the faults located in and around basin by using geophysical methods
  1. Tez No: 661266
  2. Yazar: DERYA ALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN HOŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Sismik yansıma yönteminde yoruma hazır kesitler üzerinde karmaşık yer modelini ortaya koymakta zorluklarla karşılaşılabilmektedir. Bu tez çalışmasında, Blackfoot Alberta (Kanada) petrol sahasından elde edilmiş sismik yansıma verileri kullanılarak sismik yorum adımları gerçekleştirilmiştir. Sismik yorum için verilere en uygun kriterler göz önünde bulundurulmuştur. IHS Sismik Yorumlama programı yardımıyla fayların tespiti yapılış ve flattening yöntemi yardımı ile sediman kalınlıklarının yorumu gerçekleştirilmiştir. Eldeki veriler ışığında bölgenin fay ve paleocografik yapısı detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the seismic reflection method, it is difficult to reveal the complex site model on the sections ready for interpretation. In this thesis, seismic interpretation steps are performed by using seismic reflection data obtained from Blackfoot Albetra (Canada) oil field. For seismic interpretation, the most appropriate criteria is considered to the data. Faults are determined and sediment thicknesses are interpreted by flattening method by IHS Seismic Interpretation program. In the light of the available data, faults and paleocographic structures of the region are examined in detail.