Kişilik özellikleri ile işe adanmışlık arasındaki ilişki ve bu ilişkide güçlendirici liderlik teorisinin rolü: Sağlık sektöründe uygulama
Relationship between personality traits and employee's engagement, and role of the empowering leadership theory in this relationship: With aplication in the haelthcare industry
- Tez No: 661286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHSİN MURAT YAŞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu ampirik araştırmada, kişilik özelliklerine dayalı olarak işe adanmışlık ile sağlık sektöründe yer alan hastanedeki uygulamalarda moderatör“güçlendirici liderliğin”kişilik özelliklerinin işe adanmışlık üzerindeki etkilerini nasıl değiştirdiği öngörülmeye çalışılmıştır. Daha sonra hangi kişilik özelliklerinin işe bağlılıktaki en yüksek varyansı açıkladığı belirtilmiştir.“Beş büyük kişilik özellikleri ögeleri”Goldberg Lewis R. tarafından geliştirilmiştir. İşe adanmışlığı ölçmek için ise UWES tarafından geliştirilen en popüler çerçeve olan Utrecht iş bağlılığı ölçeği kullanılmıştır. Kişilik özellikleri insan eylemleriyle ilgilidir. Bununla birlikte iş yerindeki örgütsel ortam da önemlidir. İşe adanmışlık da artan verimlilik, mali getiriler ve satış ile ilişkilendirilmektedir. Kişilik özelliklerine göre işe adanmışlık belirlenmeye çalışılmıştır. Kişilik özellikleri işe adanmışlık ilişkisinde ara bulucu olarak“güçlendirici liderlik”seçilmiştir. Güçlendirici liderlik; çalışanın yaptığı işin önemini açıklayıp ona daha fazla karar verme özerkliği sağlamak, çalışanın yeteneklerine duyulan güveni ifade edip performansların önündeki engelleri kaldırarak gücün çalışan ile paylaşılmasını gerçekleştirmektir.“Güçlendirici liderlik yapıları”Ahearne, Mathieu ve Rapp tarafından geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this empirical research we will try to predict employee's engagement by personality traits and how moderator 'empowerment leadership' changes the effects of personality traits on work outcome (employee's engagement) with implementation in the healthcare industry-hospital. As a first step research must identify which personality traits are the most strongly related to engagement. After, need to answer which personality traits explain the most variance in engagement. The Big-Five Personality Traits Items are developed by Goldberg Lewis R.. To measure employee engagement, I used the most popular framework developed by the Utrecht Work Engagement Scale (UWES). Personality traits are related with human actions. In the work place organizational environment is important too. Employee engagement has been linked to increased productivity, financial returns, and sales too. It is the reason why I will try to pRetict work outcomes (employee engagement) by personality traits. Empowering leadership as moderation in the relationship of personality traits-work outcome is supposed to share power with employee by describing the significance of the employee's job, providing greater decision-making autonomy, expressing confidence in the employee's capabilities and removing barriers to performances. The constructs of empowering leadership are developed by Ahearne, Mathieu, and Rapp.