Hemşirelerin basınç yarası risk faktörlerine ilişkin görüşleri
Nurses 'views about pressure wound risk factors
  1. Tez No: 661360
  2. Yazar: ONUR ÇOR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL YILDIRIM ÇETİNKAYA, ÖĞR. GÖR. ŞERİFE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Basınç yaraları hastaların hastanede kalış süresini uzatan, yaşam kalitelerini azaltan, morbidite ve mortalite oranlarını arttıran, sağlık personelinin iş yükünü arttıran ve ülke ekonomisine ek yük getiren bir komplikasyondur. Hemşirelerin basınç yarası gelişiminde rol oynayabilecek risk faktörlerine ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılan çalışma Düzce Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi ve Düzce Atatürk Devlet Hastanesinde çalışmaya katılmayı kabul eden 217 hemşire ile tamamlanmıştır. Araştırma verileri araştırmacı tarafından ilgili literatüre ve gözlemlere dayalı olarak geliştirilen hemşirelerin sosyodemografik verileri, görüşlerini değerlendirmeye yönelik 43 sorudan oluşan veri toplama formu kullanılarak toplanmıştır. Veriler etik kurul ve kurum izinleri alındıktan sonra araştırmaya katılmayı kabul eden hemşirelerden yazılı onamları alınarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin analizinde yüzde hesaplamaları, Pearson Chi-Square, Fisher's Exact Test uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre yoğun bakım deneyimi olan hemşirelerin hastaların deri değerlendirmesini daha fazla yaptığı, basınç yarası ile ilgili eğitim alan hemşirelerin hastaların beslenmelerini daha fazla takip ettiği ve çalışmanın yapıldığı iki kurumda çalışan hemşireler arasında hastalara pozisyon verme sıklıklarında farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda hemşirelere her yıl basınç yarası eğitiminin verilmesi, gerekli bakımın aksatılmaması için personel desteğinin sağlanması ve hemşire başına düşen hasta sayısının azaltılması, kurumların klinikler arasındaki farklılıkları gözetilerek her kliniğe özel basınç yarası riski ile ilgili kılavuzlar oluşturulması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pressure wound are a complication that prolongs the hospitalization period of patients, reduces their quality of life, increases morbidity and mortality rates, increases the workload of healthcare personnel and adds additional burden to the country's economy. A descriptive study to determine the nurses' views on risk factors that may play a role in the development of pressure wound was completed with 217 nurses who agreed to participate in the study in Düzce Health Practice and Research Hospital and Düzce Atatürk State Hospital. The research data were collected by using a data collection form consisting of 43 questions for the sociodemographic data of the nurses, which were developed by the researcher based on the relevant literature and observations. The data were collected by face-to-face interview method after obtaining written consents from the nurses who accepted to participate in the study after the ethics committee and institution permissions were obtained. Percentage calculations, Pearson Chi-Square, Fisher's Exact Test were used in the analysis of the data. According to the results obtained in the study, it was determined that nurses with intensive care experience performed more skin assessment of patients, nurses who received training on pressure wounds followed the patients' nutrition more, and that there were differences in the frequency of positioning patients between the nurses working in the two institutions where the study was conducted. In line with the results obtained in the study, it was recommended to provide pressure wound training to nurses every year, to provide personnel support in order not to disrupt the necessary care, to reduce the number of patients per nurse, and to create guidelines for each clinic regarding the risk of pressure wounds, taking into account the differences between institutions and clinics.