Farklı kültürlere sahip okullardaki okul öncesi çocuklarının farklılıkları dışlama durumlarının belirlenmesi
Determining the situation of exlusion of preschool children ın schools with different cultures
  1. Tez No: 661482
  2. Yazar: DANYELA KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN ALABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı, farklı kültürlere sahip okullardaki okul öncesi çocuklarının farklılıkları dışlama durumlarını belirlemektir. Araştırmanın çalışma grubunu; 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı İstanbul ilinde aktif olarak eğitim veren 2 Türk Anaokulu, 2 Ermeni Anaokulu ve 1 Süryani Anaokulu'na devam eden toplam 147 üç-altı yaş çocukları ve 27 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada hem nitel hem de nicel araştırma yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmada farklı kültürlere sahip okullardaki okul öncesi çocukları ile farklılıkları dışlama durumunun belirlenmesinde“Resimli Kartlar”ve öğretmenlerin tutumlarını belirlemek amacı ile“Öğretmen Görüşme Formu”kullanılmıştır. Araştırmada toplanılan verilerin çözümlenmesinde SPSS 20 veri analiz programından yararlanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre,“Farklı kültürlere sahip okullardaki okul öncesi çocuklarının”bulundukları okul kültürleri ile aralarında anlamlı bir ilişki olup olmadığı test edilmiştir ve anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır. Sonuç olarak elde edilen çapraz tablo ve hipotez testleri bulgularına göre araştırmaya katılan üç-altı yaş arasındaki çocukların bulundukları okul kültürleri ile fiziksel görünümü kilolu olan kız-erkek resmi, etnik kökeni farklı olan kız-erkek resmi, fiziksel engeli olan kız-erkek resmi ve ekonomik koşulu düşük olan kız-erkek resimleri seçme durumları arasında anlamlı bir ilişki yoktur. Sonuçlara göre araştırmaya katılan çocukların genel olarak %55-%95 aralığında dezavantajlı çocuklarının resimlerini tercih ettikleri ve bu durumun hem okul hem de cinsiyet faktörlerine göre anlamlı ölçüde değişmediği belirlenmiştir. Seçmeme durumlarına bakıldığında ise; %26,5 ile en az tercih edilen farklılığın ekonomik koşul kız olduğu ve %21,8'in de ekonomik koşul erkek olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmanın sonucunda, farklı kültürlere sahip okul öncesi çocuklarının farklılıkları dışlama durumlarında anlamlı bir ilişki olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the situation of preschool children in different cultures to exclude differences. The study group of the research; The 2018-2019 academic year consists of a total of 147 three-six year old children and 27 pre-school teachers attending 2 Turkish Kindergartens, 2 Armenian Kindergartens and 1 Assyrian Kindergarten, who actively provide education in Istanbul. Both qualitative and quantitative research methods were used in the research. In the research,“Picture Cards”and“Teacher Interview Form”were used to determine the situation of excluding differences with preschool children in schools with different cultures and to determine the attitudes of teachers. SPSS 20 data analysis program was used to analyze the data collected in the research. According to the findings of the study, it was tested whether there is a significant relationship between the school cultures in which“preschool children in schools with different cultures”exist, and no significant relationship was found. According to the results of the cross-table and hypothesis tests, as a result, the school cultures of the children between the ages of three and six years old, the picture of girls and boys with physical appearance, the picture of girls and boys with different ethnic origins, the picture of girls and boys with physical disabilities and economic There is no significant relationship between the situation of choosing girl and boy pictures with low condition. According to the results, it was determined that the children participating in the research generally preferred the pictures of their disadvantaged children in the range of %55 to %95 and this situation did not change significantly according to both school and gender factors. Looking at the situations of not choosing; It was concluded that the least preferred difference with %26,5 is the economic condition, and the %21,8 is the economic condition. As a result of the research, it is concluded that there is no significant relationship in the situation of preschool children with different cultures to exclude differences.