Çerezlik kabak ununun diyet lif kaynağı olarak salam üretiminde kullanımı
The use of pumpkin flour as a dietary fiber source in sausage production
  1. Tez No: 661483
  2. Yazar: MÜBECCEL MUMYAPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESİMİ AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, salam üretiminde diyet lif kaynağı olarak çerezlik kabak ununun kullanım imkânları araştırılmıştır. Bu amaç için %1,5, %2,2 ve %3 seviyesinde kabak unu salam üretiminde kullanılmıştır. Oluşturulan salam hamurlarında emülsiyon stabilitesi, pH, viskozite, su tutma kapasitesi, jelleşme ve yağ ayrılması son üründe ise duyusal test ve 28 günlük depolama süresi boyunca depolamanın 1., 7., 14., 21. ve 28. günlerinde TBARS, renk ve tekstür analizleri (TPA, kesme testi, delme testi) yapılmıştır. Çerezlik kabak unu miktarı arttıkça emülsiyon stabilitesi değerlerinde azalma, jelleşme ve yağ ayrılması, TBARS ve renk (L, a, b) değerlerinde artma gözlenmiştir. Viskozite, su tutma kapasitesi, hamur pH değerleri, istatistiksel olarak birbirinden farklı (p0,05). Çerezlik kabak unu esneklik değeri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etki oluşturmazken (p>0.05), sertlik, kohesivlik, çiğnenebilirlik, resilience ve yapışkanlık değerleri üzerinde önemli etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the possibilities of using pumpkin flour as a dietary fiber source in sausages production were investigated. For this purpose, 1.5%, 2.2% and 3% pumpkin flour was used in sausage production. Emulsion stability, pH, viscosity, water holding capacity, jelly and fat separation analyzes were performed in the sausage doughs. During the storage period of 28 days, sensory analysis on the 1st day of storage, TBARS, color and texturel properties (TPA, cutting test, puncture test) on the 1st, 7th, 14th, 21st and 28th days were determined in the end product. As the amount of pumpkin flour increased, it was observed that the emulsion stability values decreased, jelly and fat separation, TBARS and color (L, a, b) values increased. Viscosity, water holding capacity, dough pH values were found to be statistically different from each other (p0.05).