COVID-19 ve Türkiye ekonomisine etkileri
COVID-19 and it's effects on Turkish economy
  1. Tez No: 661518
  2. Yazar: ÖZGÜRCAN ÇULAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR ARAZ TAKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, içinde bulunulan zaman diliminde dünya halkları ve ekonomileri üzerinde benzeri görülmemiş bir etkide bulunan pandemi sürecinin Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Süreç içerisinde yaşanan ekonomik ve sosyal kayıpların ortaya konulması ile sürecin daha iyi anlaşılabileceği düşünülmektedir. İçinden geçilen zaman dilimindeki etkilerin incelenmesi ile elde edilecek bulgular, sürecin etkilerinin giderilmesine yönelik çözüm önerilerinin ortaya konması amacıyla kullanılacaktır. Ayrıca bulgulardan elde edilen sonuçlar henüz ne zaman biteceği belli olmayan bu krizin, tamamen bittikten sonraki etkilerinin tahmin edilebilmesi için de kullanılacaktır. Süreç sonrası alınacak önlemler verilerle oluşturulan grafiklerin karşılaştırılmasıyla elde edilecek çıkarımlar vasıtasıyla ortaya konulacaktır. Dünya birçok ekonomik ve sosyal kriz yaşamıştır ancak bu krizin diğerlerinden farkı bir sağlık krizi olarak başlayıp ekonomik kriz niteliğini kazanmış olmasıdır. Bununla beraber bir başka farkı ise yarattığı panik havasının oldukça büyük olmasıdır. Bu gerekçe ile içinden geçilen zaman diliminin hem sosyal hem de ekonomik anlamda çok iyi analiz edilmesi ve anlaşılması gerekmektedir. Bu krizin yapısının ve etkilerinin anlaşılabilmesi daha sonra ortaya çıkması muhtemel benzer durumlar için senaryolar ve projeksiyonlar hazırlanabilmesinde oldukça faydalı olacaktır. Bu krizin ortaya çıkardığı önemli bir gerçek, acil durum senaryolarının en kötü zaman dilimlerini konu alabilecek seviyede geliştirilmiş olması zorunluluğudur.
Özet (Çeviri)
This study, in the current time zone in an unprecedented impact on the economies and global communities, is examined in order to reveal the effects on the economy during the pandemic process in Turkey. It is thought that the process can be understood better by revealing the socio-economic losses experiences in the process. The indications, which will be obtained by examining the effects of the time period, will be used to put forward solutions to eliminate the effects of the process. In addition, the results obtained from the indications will be used to predict the effects of after this crisis completely over, whose end date is not yet known. The measures to be taken after the process will also be revealed by the inferences to be obtained from these indications and results. The world has experienced many economic and social crises but the difference of this crisis from the others is that this crisis begins as healthy crisis but it has been turning to economic crises with time and the panic atmosphere is getting quite large. For this reason, the current time period should be analyzed and understood very well both in social and economic terms. Understanding the structure and effects of this crisis will be very useful in preparing scenarios and projections for similar situations that may come out later. An important fact finds out by this crisis is emergency scenarios must be developed at a level that can address the worst time frames.