Alt ekstremite statik kas yorgunluğunun denge bileşenleri üzerine etkileri
The effect of lower extremity static muscle fatigue on static and dynamic balance
  1. Tez No: 661532
  2. Yazar: CAN AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Yerçekimi merkezinin muhtemel değişikliklerine karşılık olarak, vücudun dinamik ve statik hareket sergilediği pozisyonlarda, en düşük enerji tüketimini ve kas aktivasyonu ile kontrol edebilme yeteneği olan dengenin bütün spor branşları, günlük hayatımız ve kişisel refahımız için çok büyük bir önemi vardır. Bu bağlamda çalışmanın amacı alt ekstremite kas gruplarının statik yorgunluğunun statik ve dinamik denge bileşenlerine olan etkilerinin incelenmesidir. Gereç ve yöntem: Yaşları 18-24 arasında değişen toplam sağlıklı 40 gönüllü (10 sporcu kadın; 10 sporcu erkek, 10 sedanter kadın, 10 sedanter erkek) çalışmaya katılmıştır. Tüm katılımcılara sağlık taraması anketi doldurularak ve bilgilendirilmiş onam formu imzalatılmıştır. Çalışma Ordu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Performans Laboratuvarında katılımcıların tek ziyareti ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya Ordu Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulunun onayından sonra başlanmıştır (KAEK-216). Çalışma Ordu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi tarafından desteklenmiştir (B-1906). Katılımcılar, alt ekstremite kasları için izometrik yorgunluk protokolüne katılmışlardır. Alt ektremite kaslarına yönelik statik yorgunluk için squat posizyonu kullanılmıştır. Ölçümler squat presste 25 saniye diz 90 derecelik açıda izometrik olarak katılımcının ağırlığın yaklaşık %30'u olacak şekilde yük ile yapılmıştır. Protokol beş tekrar olarak belirlenmiş ve her tekrar arasında katılımcıya 2 dakikalık dinlenme süresi verilmiştir. Squat press egzersizi sırasındaki işe katılan kasların kasılma durumları göz önüne alındığında ise en aktif kasılma halinde bulunan kaslar ve kendi aralarında antagonisti olan vastus lateralis obliquus (VLO), rectus femoris (RF), tibialis anterior (TA) ile biceps femoris (BF), semi tendineus (ST) ve lateral gastrocnemius (LGA) kaslarından bilateral olarak EMG ölçümleri yapılmıştır. EMG verileri kablosuz yüzeysel Ag/AgCl elektrotlar ile Noraxon marka (myoMUSCLE, Noraxon, Scottsdale, AZ, USA) cihaz kullanılarak her bir egzersiz protokolü sırasında kayıt altına alınmıştır. Diz ekleminin 90 derecelik açısının standartise edilebilmesi için Noraxon marka (myoMOTION, Noraxon, Scottsdale, AZ, USA) hareket analiz sistemi kullanılmıştır. Tüm kas elektrot yerleri SENIAM kriterlerine uygun olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: As a response to possible changes of the gravitational center in moments where the body is in dynamic or static movement, balance, which provides minimum energy consumption through muscle activation, constitutes a big part of our daily life, and is indispensable for all sports as well as our personal well-being. In this regard, the purpose of this study is to examine the impact of static muscle fatigue of muscle groups of lower extremity to balance components. Materials and Method: A total of 40 healthy volunteers (10 athlete males, 10 athlete females, 10 sedentary males, 10 sedentary females) between the ages of 18 and 24 have participated in this study. All participants had participated in a health assessment survey and signed an informed consent form. The study was conducted through single visits of the participants and was held at the laboratories of the Department of Physical Education and Sports of Ordu University. The study was initiated following the approval of Clinical Research Ethics Committee. The study was supported by the Department of Clinical Research Coordination of Ordu University. Volunteers participated in an isometric fatigue protocol for their lower extremity muscles. For static fatigue of the lower extremity muscles, a squat position had been leveraged. The measurements were taken for 25 seconds for an isometrical squat press with a weight of 30% of body mass and a 90-degree angle at the knees. The protocol has been set at five repeats and between the set's participants were given 2 minutes of rest. Considering the contraction of the muscles that work during the movement of squat press, bilateral sEMG were taken bilaterally from vastus lateralis obliquus (VLO), rectus femoris (RF), tibialis anterior (TA) ile biceps femoris (BF), semi tendineus (ST) and lateral gastrocnemius (LGA) as these contracting most actively and with an antagonist. EMG data was collected by using cable-free Ag/AgCL surface electrodes with a Noraxon brand device (myoMUSCLE, Noraxon, Scottsdale, AZ, USA) during each exercise protocol. To standardize a 90-degree angle at the knee joint a Noraxon brad device (myoMOTION, Noraxon, Scottsdale, AZ, USA) has been utilized. Placement for all muscle electrodes were chosen in accordance with SENIAM criteria.