Poliasit modifiye kompozit rezin ve activa kıds'in süt molar sınıf ıı restorasyonlardaki klinik başarıları açısından karşılaştırılması
Comparison of polyacid modified composite resin and activa kids in terms of clinical success in primary molar class ii restorations
  1. Tez No: 661533
  2. Yazar: KÜBRA BUKET BUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ARIKAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Çalışmamızın amacı; süt dişlerinin restoratif tedavisinde sıklıkla kullanılan poliasit modifiye kompozit rezin (kompomer) (Dyract XP, Denntsply-De Trey) ve biyoaktif rezin modifiye cam iyonomerin (ACTIVA KIDS, Pulpdent, USA) klinik ve radyografik başarılarının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Çalışmamıza yaşları 4-10 arasında değişen, toplam 50 hastaya ait (21 kız, 29 erkek) 100 adet, dentin dış yarısında sınırlı aproksimal çürüğü olan süt molar diş dahil edilmiştir. Dişler kullanılacak materyale göre rastgele olarak 2 gruba ayrılmış ve restoratif materyaller dişlere uygulanmıştır. Tedavileri tamamlanan dişler; modifiye USPHS kriterlerine göre 3., 6., 9. ve 12. aylarda klinik olarak, 6. ve 12. aylarda radyografik olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada elde edilen verilerin istatistiksel analizleri için, Ki-kare testi, Fisher's Exact testi, McNemar testi, Cochran's Q testi, Friedman testi, Kaplan Meier Sağkalım Analizi ve Log Rank testi kullanılmıştır. İstatistiksel olarak anlamlılık düzeyi p0.050). Ortalama sağ kalım süresi; Dyract XP grubunda 11.845 ay ve ACTIVA KIDS grubunda 11.648 ay olarak tespit edilmiş ve gruplar arası farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edilmiştir (p=0.045). Çalışmamızda elde edilen klinik ve radyografik veriler ışığında, ACTIVA KIDS'in süt molar dişlerin restorasyonunda Dyract XP kadar başarılı olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study was to compare the clinical and radiographic success of polyacid modified composite resin (compomer) (Dyract XP, Denntsply-De Trey), which is frequently used in the restorative treatment of primary teeth, and bioactive resin modified glass ionomer (ACTIVA KIDS Pulpdent, USA). One hundred molar teeth with limited approximal caries in the outer half of the dentin which belonged to 50 patients (21 females, 29 males) aged 4-10 years were included in our study. The teeth were randomly divided into 2 groups according to the material to be used, and restorative materials were applied to the teeth. Patients whose treatments were completed were evaluated clinically at 3, 6, 9 and 12 months and radiographically at 6 and 12 months according to the modified USPHS criteria. For the statistical analysis of the data obtained in the study, Chi-square test, Fisher's Exact test, McNemar test, Cochran's Q test, Friedman test, Kaplan Meier Survival Analysis and Log Rank test were used. Statistical significance was set at p 0.050). Average survival time was found as 11.845 months in Dyract XP group and 11.648 months in ACTIVA KIDS group and it was determined that the difference between groups was statistically significant (p = 0.045). In the light of the clinical and radiographic data obtained in our study, it was concluded that ACTIVA KIDS can be as successful as Dyract XP in the restoration of primary molar teeth