Primer dismenoreli olgularda fiziksel aktivite düzeyinin ağrı ve yaşam kalitesine etkisi
- Tez No: 661605
- Danışmanlar: PROF. MELEK GÜNEŞ YAVUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma primer dismenore (PD) tanılı kadınlarda fiziksel aktivite düzeyinin ağrı ve yaşam kalitesine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya PD tanılı, yaş ortalamaları 21,83±2,9 yıl olan 42 kadın dahil edildi. Tüm olgulara demografik verilerin ve menstrual özelliklerin sorgulanması amacıyla tarafımızca hazırlanan ''Kişisel Bilgi Formu'' doldurtuldu. Menstruasyon semptom şiddetini değerlendirmek için ''Menstruasyon Semptom Ölçeği'' (MSÖ), menstrual ağrı şiddetini değerlendirmek için ''Vizüel Analog Skala'' (VAS), fiziksel aktivite düzeyini belirlemek için ''Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Form''(UFAA-KF), yaşam kalitesini değerlendirmek için ''Nottingham Sağlık Profili (NSP)'' kullanıldı. Katılımcılar fiziksel aktivite seviyelerine göre düşük (n=19) ve orta (n=23) şiddette olarak ikiye ayrıldı ve menstrual ağrı şiddeti, menstruasyon semptom şiddeti ve yaşam kalitesi puanları açısından karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effect of physical activity level on pain and quality of life in individuals with primary dysmenorrhea (PD). The study included fourty-two women with the diagnosis of PD, ages ranging from 21,83 to 24,7 years. 'Personal Information Form' which was prepared by ourselves was performed for all cases so as to investigate demographic data and menstrual features, '' Menstruation Symptoms Scale'' was used to evaluate the severity of the menstrual symptoms, ''Visual Analog Scale'' was used to determine the severity of menstrual pain, ''International Physical Activity Survey Short Form'' was conducted to identify the physical activity level, and ''Nottingham Health Profile'' was performed to assess the quality of life. The participants were divided into two groups depending upon their physical activity levels as low (n=19) and moderate (n=23) severity and groups were compared in terms of menstrual pain severity, menstrual symptom severity and quality of life scores.