Aralıklı oruç uygulayan sağlıklı bireylerin vücut parametrelerinde görülen değişiklikler
Changes in body parameters of healthy individuals with intermittent fasting
- Tez No: 661662
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÖZERSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Beslenme, sağlıklı bir hayatın temelini oluşturan en önemli ihtiyaçtır. Beslenme dengesizliği sonucu oluşan ve giderek artmakta olan aşırı kilo, bireylerin yaşam kalitelerini düşürmekte ve ilerleyen zamanlarda daha ciddi sağlık problemlerine yol açmaktadır. Günümüzde değişen beden algısıyla birlikte, daha az çabayla hızlı sonuç alma beklentisi bireyleri farklı beslenme arayışlarına yöneltmektedir. Bireyleri alışılmışın aksine besin seçimi konusunda sınırlamaktan çok, zaman kısıtlaması yaratarak uygulanan ve sağlığın iyileştirilmesi üzerine etkileri olduğu düşünülen aralıklı açlık bireylere yeni bir beslenme anlayışı oluşturmaktadır. Bu araştırma, aralıklı oruç uygulayan sağlıklı bireylerin vücut parametrelerinde görülen değişikleri saptamak amacıyla yapılmıştır. İstanbul'da bulunan özel bir diyetisyen kliniğine 2020 yılının şubat ve nisan ayları arasında, kilo kaybı sağlamak amacıyla gelen, 40'ı kadın, 12'si erkek, 52 birey araştırmaya katılmıştır. 4 hafta uygulanan ve her bireyin gereksinimine göre hazırlanan aralıklı açlık sonrası vücut parametrelerinde görülen değişiklikleri saptamak amacıyla ölçüm sonuçları alınmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri IBM SPSS 22 programı ile değerlendirilmiştir. Kadın ve erkek bireyler ayrı ayrı incelendiği zaman her iki cinsiyette de aralık açlık sonrası vücut ağırlığında, vücut yağ kütlesinde, vücut yağ yüzdesinde azalmalar meydana gelmiştir. Kadın bireylerin vücut ağırlığı ortalama 5.58 kg, vücut yağ kütleleri 4.71 kg ve vücut yağ oranları %3.57 azalmıştır(p0,05).
Özet (Çeviri)
Nutrition is the most important need that forms the basis of a healthy life. The excessive weight that occurs as a result of nutritional imbalance decreases the quality of life of individuals and causes more serious health problems in the future. Today, with the changing body perception, the expectation of getting fast results with less effort causes individuals to seek different nutrition. Intermittent fasting, contrary to ordinary, it is applied by creating time constraints rather than limiting food choice and diet, which is thought to have effects on health improvement, creates a new understanding of nutrition for individuals. This research was carried out to detect changes in body parameters of healthy individuals who practice intermittent fasting. A total of 40 women, 12 men and 52 individuals, who came to a private dietician clinic in Istanbul between February and April of 2020 with the aim of providing weight loss, participated in the study. Measurement results were taken to detect changes in body parameters after intermittent fasting, which was applied for 4 weeks and prepared according to the needs of each individual. Statistical analysis of the data obtained was evaluated with the IBM SPSS 22 program. When the males and females are examined separately, there was a decrease in body weight, body fat mass and body fat percentage in both genders after the interval. The average body weight of female individuals was 5.58 kg, body fat masses were 4.71 kg, and body fat rates decreased by 3.57% (p 0.05).