Cam iyonomer esaslı restoratif materyallerin farklı içerikte diş macunları ile fırçalanması sonrası yüzey özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the surface properties of glass ionomer-based restorative materials after brushing with different toothpastes
- Tez No: 768655
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN BİLGİN GÖÇMEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Güçlendirilmiş cam iyonomer içerikli restoratif materyallerin ve bir kompozit rezinin yüzey pürüzlülüğünün, farklı macunlarla fırçalama öncesi ve sonrası karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Equia Forte HT Fil (GC Dental, Japonya), ChemFil Rock (Dentsply Sirona, Almanya) ve DeltaFil (DMG, Almanya) olmak üzere üç farklı güçlendirilmiş cam iyonomer ve Filtek Z250 (3M ESPE, ABD) kompoziti kullanılmış olup Equia Forte HT Fil materyalinden Equia Forte Coat (GC Dental, Japonya) uygulanmış ve uygulanmamış iki ayrı grup oluşturulmuştur. Her materyal grubu için 40 adet numune üretici firma talimatlarına göre hazırlanmış ve numuneler intraoral kullanımda bir yıla denk gelecek süre boyunca termal yaşlandırmaya tabi tutulmuştur. Termal yaşlandırma sonrası tüm materyal grupları 4 alt gruba (n=10) ayrılmıştır. Alt gruplar fırçalama simülatöründe; Colgate Total 12, R.O.C.S. Sensation Whitening, Gumgumix ve Moringa içeren deneysel macun olmak üzere 4 diş macunu ile intraoral ortamda bir yıl kullanıma denk gelecek süre boyunca fırçalanmıştır. Fırçalama öncesi ve sonrasında numunelerin pürüzlülüğü ölçülmüştür, her deney grubundan rastgele seçilen 2 adet numune için SEM-EDX analizi yapılmıştır. Bulgular: Çalışmamızın sonucunda tüm materyallerin yüzey pürüzlülüğü fırçalama ile artış göstermiştir. Başlangıçta ve fırçalama sonrası en düşük yüzey pürüzlülüğünü Filtek Z250 sonrasında coat uygulanmayan Equia Forte HT Fil grupları göstermiştir. Coat uygulanan Equia Forte HT Fil grubu uygulanmayan gruptan daha yüksek pürüzlülük göstermiştir. Moringa içeren deneysel macun kompozit grubunda en düşük, cam iyonomer gruplarında oldukça düşük pürüzlülüğe yol açmıştır. Sonuç: Coat uygulanmayan Equia Forte HT Fil materyalinin fırçalama işlemi öncesi ve sonrası pürüzlülük değerleri kompozit rezine benzerlik göstermiş olup yüzey örtücülerin avantaj/dezavantajlarının araştırılması için ekstra çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare the surface roughness of reinforced glass ionomer-containing restorative materials and a composite resin before and after brushing with different toothpastes. Materials and Methods: Three different reinforced glass ionomer (Equia Forte HT Fil, ChemFil Rock, DeltaFil) and one composite (Filtek Z250) were used in our study. Two separate groups were formed from the Equia Forte HT Fil material with and without Equia Forte Coat applied. For each material group, 40 samples were prepared according to the manufacturer's instructions. After thermal aging, all material groups were divided into 4 subgroups (n=10). Subgroups was brushed with 4 differen toothpastes (Colgate Total 12, R.O.C.S. Sensation Whitening, Gumgumix, experimental toothpaste containing Moringa) in brushing simulator; for a period equivalent to one year of use in the intraoral environment. The roughness of the samples was measured before and after brushing, SEM-EDX analysis was performed for 2 randomly selected samples from each experimental group. Results: As a result of our study, the surface roughness of all materials increased with brushing. Equia Forte HT Fil groups without coat after Filtek Z250 showed the lowest surface roughness at the beginning and after brushing. Experimental paste containing moringa resulted in the lowest roughness in the composite group and very low in the glass ionomer groups. Conclusion: The roughness values of the uncoated Equia Forte HT Fil material before and after the brushing process were similar to the composite resin, and additional studies are needed to investigate the advantages/disadvantages of surface sealants.