Adjuvan intravenöz immünoglobulin, rituksimab veya konvansiyonel immünosüpresif tedavi kullanan 100 pemfigus hastasının klinik ve serolojik karakteristikleri ve tedavi sonuçlarının karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Clinical and serological characteristics and a comparative evaluation of treatment outcomes of 100 pemphigus patients using adjuvan IVIG, rituximab and conventional immunosuppressive treatment
- Tez No: 661708
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ GÜR AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Pemfigus deride ve müköz membranlarda erozyonlara yol açarak yaşamı tehdit eden otoimmün büllöz bir hastalıktır. Otoimmün büllöz hastalıkların ülkemizde en sık görülen tipidir. Hastalığın patogenezinde desmoglein-1 ve desmoglein-3 adı verilen hücreler arası bağlantıları sağlayan yapılara karşı gelişmiş otoantikorların rol aldığı düşünülmektedir. Bu otoantikorların serum seviyeleri ELISA veya indirekt immünofloresan yöntemi gibi serolojik testlerle ölçülebilmektedir. Pemfigusun nadir görülen bir hastalık olması nedeniyle hastaların tedavi yanıtlarıyla ilgili literatürde kısıtlı sayıda veri bulunmaktadır. Çalışmamızda pemfigus hastalarının konvansiyonel tedaviler yanında, rituksimab ve intravenöz immünoglobulin (IVIg) tedavilerine verdikleri yanıtları, hastaların klinik durumu ve otoantikor seviyelerini de inceleyerek aydınlatmayı amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Kliniğinde Ekim 2010 – Ekim 2018 tarihleri arasında pemfigus vulgaris ve pemfigus foliaseus tanılarıyla takip edilmiş 100 hastanın klinik ve laboratuvar verileri retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Hastaların kan otoantikor seviyeleriyle klinik hastalık şiddetleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı. Tam klinik remisyon sağlandığı sırada başlangıca göre kıyaslandığında otoantikor seviyelerinin anlamlı bir şekilde düştüğü ancak relaps sırasında remisyona kıyasla anlamlı düzeyde artmadığı görüldü. Pemfigus hastalığı tedavisi sırasında %24 hastada hastalık kontrolünü kaybetmeksizin sistemik steroid dozunu azaltamamıza imkan tanıyan tedavi yöntemlerine başvuruldu.
Özet (Çeviri)
Purpose: Pemphigus is a life-threatening autoimmune bullous disease that causes erosions in the skin and mucous membranes. It is the most common type of autoimmune bullous diseases in our country. It is thought that autoantibodies developed against structures providing intercellular connections called desmoglein-1 and desmoglein-3 play a key role in the pathogenesis of the disease. Serum levels of these autoantibodies can be measured by serological tests such as ELISA or the indirect immunofluorescence method. Due to the rarity of pemphigus, there are limited data in the literature regarding the course of the disease, the relationship between autoantibody levels and the clinical course, and the treatment responses of the patients. In our study, we aimed to clarify the responses of pemphigus patients to intravenous immunoglobulin(IVIg) and other treatments by examining their clinical status and autoantibody levels. Materials and Methods: Clinical and laboratory data of 100 patients who were followed up with the diagnosis of pemphigus vulgaris and pemphigus foliaceus between October 2010 and October 2018 in Ankara Numune Education and Research Hospital Dermatology and Venereology Clinic were retrospectively analyzed. Results: There was no significant relationship between serum autoantibody levels and clinical disease severity. When complete clinical remission was achieved, autoantibody levels decreased significantly compared to baseline. However, autoantibody levels did not increase significantly during the relapse compared to complete clinical remission. During the treatment of pemphigus disease, treatment methods that allow us to reduce the systemic steroid dose without losing disease control were used in 24% of patients. IVIg treatment provided a rapid decrease in disease severity scores.