Pediatrik akut lenfoblastik lösemi hastalarında fungal enfeksiyon tedavilerinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of antifungal therapies in pediatric acute lymphoblastic leukemia patients
  1. Tez No: 661712
  2. Yazar: METİN YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE NEŞE YARALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Çalışmamızda tedavisi süresince ampirik, preemptif veya kanıtlı antifungal tedavi almış olan akut lenfoblastik lösemi (ALL) tanılı çocuk hastaların demografik özellikleri, risk faktörleri, tedavi özellikleri, lösemi risk grubu ve kemoterapi fazına göre antifungal tedavi dağılımının araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Haziran 2013 ile Aralık 2016 tarihleri arasında Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji-Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hematoloji Kliniğinde tanı alan, ALL IC-BFM 2009 protokolü uygulanan ve tedavileri merkezimizde tamamlanan 1-18 yaş arasındaki 85 hastaya ait bilgiler geçmişe yönelik olarak incelendi. Bulgular: Seksen beş ALL tanılı hastanın 13'ü kemoterapi süresince herhangi bir antifungal tedavi almazken 72 hasta 151 enfeksiyon atağında antifungal tedavi aldı. Antifungal tedavi kullanımı hasta başına 1-7 kez (medyan 3) olarak bulundu. T-ALL ve Pre B-ALL hastaları arasında antifungal tedavi kullanım sıklığı açısından anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Hastalara %74,8 ampirik tedavi, %21,2 preemptif tedavi, %4 kanıtlanmış etkene yönelik tedavi verildiği saptandı. Standart risk grubundan (SRG) orta risk grubu (MRG) ve yüksek risk risk grubuna (HRG) doğru gidildikçe antifungal tedavi kullanımı sıklığında lineer ve anlamlı artış görüldü (p=0,005). MRG hastalarda protokol I sırasında (p0,05). Sonuç: Pediatrik ALL hastalarında lösemi risk grubu ile ilişkili olarak tedavi şiddet ve yoğunluğu arttıkça antifungal tedavi ihtiyacı da artmaktadır. Ayrıca MRG hastaların protokol I sırasında antifungal tedavi ihtiyacı HRG hastalara benzer sıklıkta bulunmuş olup, bu hastalarda primer antifungal profilaksi kullanımının yararı açısından ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigate the demographic characteristics, risk factors, antifungal therapy features, distribution of antifungal therapy according to the chemotherapy phase, and its relationship with the leukemia risk group of patients with acute lymphoblastic leukemia (ALL) who received empirical, preemptive or proven antifungal treatment during leukemia treatment. Material and Method: The data of 85 patients diagnosed with ALL between the ages 1-18 and treated in Ankara Children's Hematology-Oncology Training and Research Hospital Pediatric Hematology Clinic between June 2013 and December 2016 were examined retrospectively. Results: In our study, 13 of 85 patients diagnosed with ALL did not receive any antifungal treatment during chemotherapy, while 72 patients received antifungal therapy in 151 infection attacks. The use of antifungal therapy was 1-7 (median 3) per patient. There was no significant difference between T-ALL and pre B-ALL patients in terms of frequency of antifungal treatment use (p> 0.05). Empirical, preemptive, and proven treatment was given to the patients, 74.8%, 21.2%, and 4%, respectively. The frequency of antifungal therapy was linear and significantly increased from the standard risk group (SRG) to the medium-risk group (MRG) and the high-risk group (HRG) (p = 0.005). It was observed that MRG patients needed more antifungal therapy while receiving protocol I (p 0.05). Conclusion: The need for antifungal therapy increases as the severity and intensity of the treatment increase concerning the leukemia risk group in pediatric ALL patients. Also, the requirement of antifungal therapy for MRG patients receiving protocol I was found to be similar to HRG patients, further studies are needed for the advantage of using primary antifungal prophylaxis in these patients.