Farklı sürelerde sütten kesim ağırlıkları alınan oğlakların karşılaştırılabilir dönem ağırlıklarını tahmin etme üzerine bir çalışma
A study on predicting of comparable period weight of kids weaning in different times
- Tez No: 661737
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Zooloji, Agriculture, Zoology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışma, sütten kesim döneminde farklı yaşlarda ağırlıkları alınan oğlakların karşılaştırılabilir dönem ağırlıklarını tahmin etmek üzere yapılmıştır. Bu amaçla saha çalışmalarında kolaylıkla kullanılabilecek dört farklı basit düzeltme uygulayarak 60., 90., ve 120. gün ağırlıkları bulunmuştur. Düzeltmeler bireysel veya ortalama günlük ağırlık artışlarından yararlanarak interpolasyon ile veya regresyon katsayıları kullanılarak yapılmıştır. Bu tahminlerin veriler yaşlara, cinsiyetlere ve doğum tiplerine göre gruplara bölündüğünde gösterdikleri değişim izlenmiştir. Ayrıca, ikinci kez ağırlıkları alınmış olan oğlakların verileri ayrı bir grup oluşturularak bunların ilk tartım sonuçlarına göre ikinci tartım günündeki ağırlıkları tahmin edilmiş ve gerçek tartım sonuçlarına yaklaşma durumları incelenmiştir. Elde edilen bütün sonuçların varyasyonları ve farkları bakımından karşılaştırmaları yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; geniş bir aralıkta farklı yaşlarda alınmış ağırlıkların karşılaştırılabilir çağdaş düzeye getirilebilmesi, bu tip verilerin daha karmaşık hesaplamalar ve analizler için hazır hale getirilebilmesi için uygulanacak düzeltmelerde bireysel günlük ağırlık artışlarının kullanılmasının daha uygun olacağı görülmüştür. Bununla birlikte, çok erken yaşlarda alınmış ağırlıklar dikkate alınarak yapılan hesaplamaların hatalı sonuçlar verebileceği gözden uzak tutulmamalıdır. Düzeltme yapılacak dönemin etrafında belirli bir gün aralığında (10 veya 15 gün) yaşlardaki oğlakların kendi aralarında karşılaştırma yapılmasının daha uygun olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to estimate the comparable period weights of the kids whose weights were taken at different ages during the weaning period.For this purpose, 60th, 90th and 120th days weights were found by applying four different simple corrections that can be used easily in field studies.Corrections were made using interpolation or using regression coefficients using individual or average daily weight increases.The changes that these estimates showed when the data were divided into groups according to ages, genders and birth types were followed.In addition, the data of the children, whose weights were taken for the second time, were formed in a separate group, and their weights on the second weighing day were estimated according to the first weighing results and their approach to the actual weighing results were examined.All the results obtained were compared in terms of variations and differences. According to the results obtained; It was found that it would be more appropriate to use individual daily weight increases in order to be able to bring the weights taken at different ages in a wide range to a comparable contemporary level and to make this type of data ready for more complex calculations and analysis.However, it should not be overlooked that calculations made taking into account the weights taken at a very early age can give erroneous results.It can be said that it would be more appropriate to compare children between ages in a certain day interval (10 or 15 days) around the period to be corrected.