Akut apandisit tanısında acil serviste oluşturulan hız kasisi deney modeli ile hız kasisi bulgusunun duyarlılık ve özgünlüğünün karşılaştırılması
Comparison of the sensitivity and specificity of the speed bump sign evaluated with speed bump model created in emergency room for the diagnosis of acute appendicitis
  1. Tez No: 664039
  2. Yazar: MEHMET YORGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Samsun Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
GİRİŞ: Akut apandisit en sık karşılaşılan abdominal cerrahi acildir. Semptomların başlangıcı ile cerrahi müdahale arasındaki sürenin uzaması apendiks perforasyonuna neden olması ve buna bağlı olarak peritonit, sepsis ve ölüm riskinin artması ile ilişkili olduğu için hızlı tanı konulması önemlidir. Başvuru şikayetleri genellikle tipik değildir ve eşlik eden semptomlar nedeniyle tanısı zordur. Akut apandisit hastaları sıklıkla hız kasislerinden geçerken ağrılarının artmasından yakınmaktadır. Bu çalışmanın amacı akut apandisitten şüphelenilen hastalarda hız kasisi modelinin tanısal doğruluğunu değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Karın ağrısı olan, klinik olarak akut apandisitten şüphelenilen 18 yaş üzeri hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların sosyodemografik özellikleri, fizik muayene bulguları, laboratuvar sonuçları ve görüntüleme bulguları analiz edildi. Hız kasisi bulgusu hem hastaların anamnezi ile hem de hız kasisi modeli ile değerlendirildi. Hastalara hastaneye başvuruları sırasında hız kasislerinden geçerken ağrılarının artıp artmadığı soruldu. Ek olarak acil serviste oluşturulan hız kasisi modelinde hastaların abdominal ağrıları değerlendirildi. Çalışma akut apandisitten şüphelenilen 122 hasta üzerinde gerçekleştirildi. BULGULAR: Hastaların median yaşı 30 yıldı (18-70 yaş aralığında). Hastaların %39,3'ü kadın, %60,7'si erkekti. Akut apandisitten şüphelenilen 122 hastanın %82'sinde (n=100) histolojik olarak akut apandisit izlendi. 122 hastanın 112'si (%91,8) akut apandisit veya başka bir tanı için opere edildi (akut apandisit için 100 hasta, diğer tanılar için 12 hasta). Opere edilen hastaların %12,5'inde (n=14) perfore apandisit izlendi. Hastaların anamnezinde, akut apandisit izlenen 97 hastanın 79'unda (%81,4) hız kasisi bulgusu pozitifken, deney modelinde, akut apandisit izlenen 100 hastanın 82'sinde (%82) hız kasisi bulgusu pozitifti. Anamnezde hız kasisi bulgusunun akut apandisit tanısındaki sensitivitesi %81,4 spesifitesi ise %9,5 iken, deney modelinde hız kasisi bulgusunun sensitivitesi %82 spesifitesi %9'du. Perfore apandisitli hastaların tanısında anamnezde hız kasisi bulgusunun akut apandisit tanısı için sensitivitesi %100, spesifitesi %9,5 iken, deney modelinde hız kasisi bulgusunun sensitivitesi %100 spesifitesi %9'du. Hız kasisi modelinin sensitivitesi hem perfore olan hem de perfore olmayan akut apandisitte diğer tanısal belirteçlerden (semptom, bulgu, laboratuvar sonuçları, Alvarado skoru ve USG) daha yüksekti. SONUÇ: Çalışmamızda hız kasisi bulgusu objektif olarak tanımlanmıştır. Bu çalışmada hız kasisinden geçerken ağrı artışının yüksek sensitivitesi nedeniyle akut apandisit tanısının dışlanmasında önemli bir kriter olabileceği düşünülmektedir. Ancak spesifitesinin düşük olması hız kasisi bulgusu olan çoğu hastanın akut apandisit dışında bir tanıya sahip olduğuna işaret etmekteydi. ANAHTAR KELİMELER: Akut apandisit, Hız kasisi bulgusu, Tanısal doğruluk
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Acute appendicitis is the most common surgical abdominal emergency. Rapid diagnosis is important, because extension of time between onset of symptoms and surgical intervention is associated with increased risk of appendiceal perforation and therefore potential peritonitis, sepsis, and death. The presenting complaints are usually atypical, and it is challenging to diagnose due to overlapping of symptoms. Patients with acute appendicitis have sometimes been noted to complain of a worsening of their abdominal pain when they travel over speed bumps. The aim of this study is to evaluate the diagnostic accuracy of the speed bump model in patients with suspected acute appendicitis. MATERIAL AND METHODS: Patients over 18 years of age with abdominal pain and suspected acute appendicitis clinicially, were included in the study. Sociodemographic characteristics, physical examination findings, laboratory results and imaging results of the patients were included in the analysis. The speed bump finding was evaluated both by the anamnesis of the patients and by the speed bump model. Patients were asked a direct question of whether they had pain, or their pain increased while they travelled over speed bumps during their journey to the hospital. Moreover, abdominal pain of the patients was evaluated with the speed bump model created in the emergency department. The study was conducted with 122 patients with suspected acute appendicitis. RESULTS: Median age of patients was 30 years (range 18-70 years). 39.3% of the patients were female, 60.7% were male. Acute appendicitis was confirmed histologically in 82% (n = 100) of 122 patients with suspected appendicitis. Of the 122 patients, 112 (91.8%) were operated for acute appendicitis or any other cause (100 for acute appendicitis, 12 for any other causes). Perforated appendicitis was observed in 12.5% (n = 14) of the operated patients. 79 of 97 patients with acute appendicitis were“speed bump sign”positivite in the anamnesis (81.4%), 82 of 100 patients with acute appendicitis were speed bump sign positivite in the experimental model (82%). The speed bump sign in the anamnesis had sensitivity of 81.4% and specificity of 9.5%, the speed bump sign in the model had sensitivity of 82% and specificity of 9% for the diagnosis of acute appendicitis. However, the speed bump sign in the anamnesis had sensitivity of 100% and specificity of 9.5%, the speed bump sign in the model had sensitivity of 100% and specificity of 9% for the diagnosis of perforated acute appendicitis. The sensitivity of the speed bump sign in the model was higher than other diagnostic markers (symptoms, findings, laboratory results, Alvarado score and USG) in both acute perforated or non-perforated appendicitis. CONCLUSION: Speed bump finding was objectively defined in our study. The pain over speed bump can be considered as a significant“rule out”criterion of acute appendicitis due to the high sensitivity observed in this study. However, with its low specificity, many patients with this sign would not undoubtedly have acute appendicitis, meaning it is a poor“rule-in”test. KEY WORDS: Acute appendicitis, Speed bump sign, Diagnostic accuracy