Beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencilerinin duygusal zekâ ve problem çözme düzeyleri
The level of emotional intelligence and problem solvinglevels of the students at the school of physical educationand sports
- Tez No: 661755
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda öğrenim gören öğrencilerin duygusal zekâ ve problem çözme düzeylerini incelemektir. Araştırmanın evreni 2019-2020 eğitim öğretim yılında Ağrı, Kars ve Iğdır Üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarında öğrenim gören öğrenciler ve örneklemini ise 744 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma grubundaki öğrencilerin %38,4‟ü Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni, %31,3‟ü Spor Yöneticiliği, %32,2‟i Antrenörlük Eğitimi Bölümlerinde öğrenim gören öğrenciler oluşturmuştur. Veri toplamanın birinci bölümünde demografik değişkenlerin tespiti için kişisel bilgi formu kullanılmıştır. İkinci bölümünde Schutte et al. (1998) tarafından karma model yaklaşımına dayanılarak geliştirdiği Tatar, Tok, Bender ve Saltukoğlu, (2017) tarafından Türkçeye uyarlanan Asıl Form Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği kullanılmıştır. Üçüncü bölümünde ise Heppner ve Peterson (1982) tarafından yapılan çalışmalar sonucunda geliştirilen Şahin, Şahin, & Heppner, (1993) tarafından tekrardan yapılandırılan Problem Çözme Envanteri (PÇE) kullanılmıştır. Bu verileri IMB SPSS (23) istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin normal dağıldığı tespit edilmiştir. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve tanımlayıcı istatistik analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the level of emotional intelligence and problem solving of students studying at the school of physical education and sports. The nature of the work is the students studying at the school of physical education and sports in Ağrı University, Kars University and Iğdır University in 2019-2020, and the sample of it is consists of 744 students. 38,4% of the students in the research group cosist of physical education and sports teaching, 31,3% cosists of sports management and 32,2% of coaching education. In the first part of the data collection, personal informations forms are used to determine demographic variables. In the second part, Emotional intelligence scale which is improved by Schutte and his friends (1998) depending the work on mixed model approach is used, and it was translated into Turkish by Tatar, Tok, Bender and Saltukoğlu (2017). In the third part of the research, Problem solving inventory being improved thanks to Heppner and Peterson's (1982) works and being restructered by Şahin, Şahin and Heppner (1993) is used. These datas are analyzed by IMB SPSS (23) statistics packaged program. It was found that the data had a normal distribution. Independent samples t test, one-way analysis of variance (ANOVA) and descriptive statistical analysis were conducted to analyze the data.