Gebelikte uyku kalitesi ve prenatal bağlanma ile ilişkisi
The relation between sleep quality and prenatal attachment in pregnancy
- Tez No: 661756
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN TAŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Gebelerde uyku kalitesi ve prenatal bağlanma ile ilişkisini belirlemek amacıyla analitik kesitsel olarak Eylül 2018 – Eylül 2019 tarihleri arasında, Aydın İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini bu hastanenin Nonstres Testi (NST) polikliniğine başvuran gebeler, örneklemini ise 675 gebe oluşturmuştur. Araştırma verileri Gebe Tanıtım Formu, Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi, Epworth Uykululuk Skalası, Prenatal Bağlanma Envanteri ile toplanmıştır. Verilerin analizinde Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 18 programı kullanılmış ve verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler için student t test, Mann-Whitney U test, ANOVA ve Kruskall Wallis H test, ileri analizler için Tukey testi ve Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan gebelerin yaş ortalaması 27,35±5,87 yıl, evlilik yılı ortalaması 5,85±4,65 yıldır. Gebelerin Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi puan ortalaması 6,10±3,52 olup, %60,3'ünün uyku kalitesinin kötü olduğu saptanmıştır. Aile tipi, evlilik yılı, ikametgâh durumları, gebelik haftası, yaşayan çocuk sayısı, düşük sayıları, ölü doğum sayıları, doğum/doğum sonu dönem ile ilgili eğitim alma durumları, gebe kaldıkları kiloları, uykuya dalmak için yapılan alışkanlık durumları, gebelikte eşten destek alma durumları, gebelikte uyku sorunu yaşama durumları, uyuma süresi, gebelikten önceki uyku ile gebelikteki uyku arasında fark olma durumları, horlama durumları gebelerin uyku kalitesini etkileyen faktörler olarak bulunmuştur. Gebelerin Prenatal Bağlanma Envanteri puan ortalamasının 66,54±10,60 olduğu tespit edilmiştir. Gebelerin Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi alt bileşenlerinden uyku bozukluğu ve uyku ilaç kullanımı ile Prenatal Bağlanma Envanteri arasında pozitif yönde zayıf bir ilişki olduğu saptanmıştır (p0,05). Sonuç olarak, gebelerin uyku kalitesinin kötü olduğu gebelerin uyku kalitesi ile prenatal bağlanma arasında ilişki bulunmadığı saptanmıştır. Gebeler her izlemde uyku kalitesi ve prenatal bağlanma açısından değerlendirilerek bu süreç içerisinde desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
In order to determine the relationship between sleep quality and prenatal attachment in pregnant women, it was performed analytically cross-sectionally between September 2018 and September 2019 at Aydın Gynecology and Pediatrics Hospital under Aydın Provincial Health Directorate. The population of the study was the pregnant women who applied to the Nonstress Test (NST) outpatient clinic of this hospital, and the sample consisted of 675 pregnant women. Research data were collected by Pregnancy Information Form, Pittsburgh Sleep Quality Index, Epworth Sleepiness Scale, Prenatal Attachment Inventory. Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 18 program was used in the analysis of the data and student t test, Mann-Whitney U test, ANOVA and Kruskall Wallis H test were used for descriptive statistics, Tukey test and Pearson Correlation analysis for further analysis. The average age of pregnant women participating in the study is 27.35 ± 5.87 years, and the average years of marriage is 5.85 ± 4.65 years. The Pittsburgh Sleep Quality Index mean score of the pregnant women was 6.10 ± 3.52, and %60.3 of them were found to have poor sleep quality. Family type, year of marriage, residence status, gestational week, number of living children, abortions, stillbirth numbers, education about postpartum/delivery period, weight conceived, habits to fall asleep, support from spouse during pregnancy sleep problems during pregnancy, duration of sleep, differences between sleep before pregnancy and sleep during pregnancy, snoring status were found to be factors affecting sleep quality of pregnant women. Prenatal Attachment Inventory mean score of pregnant women was found to be 66.54±10.60. A positive correlation was found between sleep dis order and sleep drug use and Prenatal Attachment Inventory, which is one of the Pittsburgh Sleep Quality Index sub-components of pregnant women (p 0.05). As a result, it was determined that there was no relationship between the sleep quality of pregnant women with low sleep quality and prenatal attachment. Pregnant women should be evaluated in terms of sleep quality and prenatal attachment at each follow-up and supported during this period.