1879 tarihli Usûl-i Muhâkeme-i Hukukiyye Kanûn-u Muvakkati'nin modern usul hukukuna etkileri
The effects of Temporary Code of Civil Procedure dated 1879 on modern law procedure
- Tez No: 661766
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CEM BUDAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Medenî usul hukuku alanında yapılan çalışmalarda çoğunlukla Alman ve İsviçre hukuk sistemlerinin ilmî ve kazaî içtihatlarından faydalanılmaktadır. Bu durum yürürlükteki 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun mülga Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'na dayanması ve 1086 sayılı Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu hükümlerinin büyük çoğunluğunun 1925 tarihli Neuchâtel Medenî Usul Kanunu ve bir kısmının ise Alman Medenî Usul Kanunu mehaz alınmasından kaynaklanmaktadır. 51 yıl uygulanan ve 1927 yılında 1086 sayılı Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu ile yürülükten kaldırılan Rûmî 1295 Mîlâdî 1879 tarihli Usûl-i Muhâkeme-i Hukukiyye Kanûn-u Muvakkati, Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'nun hükümlerine, kanunda düzenlenen pek çok ilkeye ve müesseseye dayanak teşkil etmiş ve Kanun'un kullandığı terminolojiyi de etkilemiştir. Bu sebeple modern usul hukukumuzun temelleri hem Neuchâtel ve Alman Medenî Usul Kanunlarına hem de Fransız Medenî Usul Kanunu mehaz alınarak hazırlanan 1879 tarihli Kanun'a dayanmaktadır. 1879 tarihli Usûl-i Muhâkeme-i Hukukiyye Kanûn-u Muvakkati'nin modern usul hukukuna etkilerini incelendiği bu çalışma iki bölüme ayrılmıştır. İlk bölümde, modern medenî usul hukukunun Cumhuriyet'e kadar gelişimi hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise usul hukuku müesseseleri tek tek ele alınmış ve 1879 tarihli Kanun ve uygulamasının modern usul hukukuna etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Studies in civil procedure law mostly benefit from the jurisprudences and case laws of German and Swiss legal systems. This is due to the fact that the Civil Procedure Law No. 6100 in force is based on the abolished Code of Civil Procedure and most of the provisions of the Code of Civil Procedure No. 1086 were taken into consideration by the Neuchâtel Civil Procedure Law of 1925 and partly were relied on the German Civil Procedure Law. Applied for 51 years and abolished in 1927 with the Code of Civil Procedure No: 1086, The Usûl-i Muhâkeme-i Hukukiyye Kanûn-u Muvakkati of 1879 (Rumi Calendar 1295) constituted a basis for the provisions of the Code of Civil Procedure, many principles and institutions regulated in the law and influenced the terminology used by the Law. For this reason, the foundations of our modern procedural law are based on both the Neuchâtel and German Civil Procedure Laws and the Law dated 1879, which was prepared based on the French Civil Procedure Law. This study, which examines the effects of the Usûl-i Muhâkeme-i Hukukiyye Kanûn-u Muvakkati dated 1879 on modern çivil procedural law is divided into two parts. The first part is focused on information about the development of modern civil procedure law until the Republic. In the second part, civil procedural law institutions are considered one by one and the effects of the Law dated 1879 and their implementations on modern procedural law are examined.