12-24 aylık süt çocuklarında demir tüketiminin, annenin demir eksikliği anemisi bilgi, tutum ve davranışlarıyla ilişkisinin belirlenmesi
Determination of the iron consumption in 12-24 months old infancy and the relationship of mother with iron deficiency anemia knowledge, attitude and practices
  1. Tez No: 661772
  2. Yazar: SÜMEYYE BEGÜM ATALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: 12-24 aylık süt çocuklarında demir tüketimini belirlemek, annenin demir eksikliği anemisi (DEA) bilgi düzeyi, tutum ve davranışını saptayarak aralarındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Materyal ve Metot: Kastamonu ili 2 No'lu Aile Sağlığı Merkez'inde kayıtlı 100 anne-çocuk çifti araştırmaya dahil edilmiştir. Ailelerin demografik özelliklerini, çocukların beslenme alışkanlıklarını ve antropometrik ölçümlerini sorgulamaya yönelik ve annelerin demir eksikliği anemisi bilgi, tutum ve davranışlarını sorgulayan anket formları kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS (Statistical Package Program for Social Science) for Windows 24.0 programı kullanılarak, %95'lik güven aralığında ve p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the iron consumption in infants aged 12-24 months, to determine the knowledge level, attitude and practice of the mother with iron deficiency anemia (IDA) and to reveal the relationship between them. Material and Method: 100 mother-child couples registered in Kastamonu Province No. 2 Family Health Center were included in the study. Questionnaires were used to question the demographic characteristics of families, nutritional habits and anthropometric measurements of the children and question the iron deficiency anemia knowledge, attitudes and practices of mothers. The data obtained were evaluated using the SPSS (Statistical Package Program for Social Science) for Windows 24.0, at 95% confidence interval and p0.05).