Gebelerde akılcı ilaç kullanımı ve ilişkili faktörler
Rational USE of medicines in pregnant women and related factors
- Tez No: 736616
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırma, gebelerin akılcı ilaç kullanım durumları ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi amacı ile yapılmış kesitsel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini, Mersin ili merkez ilçelere kayıtlı toplam 19.178 gebe oluşturdu. Gebelerde ilaç kullanımını belirlemek için %95 güven, ±5 yanılma payı ile en düşük örneklem büyüklüğü 377 gebe olarak hesaplandı. Örnekleme alınacak gebe sayısı, bölgedeki gebe sayılarıyla orantılı olarak tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlendi. Araştırma verileri, 16 Ağustos -28 Ekim 2021 tarihleri arasında 'Gebe Tanıtım Formu' ve 'Akılcı İlaç Kullanımı Özfarkındalık Ölçeği' kullanılarak gebelerin telefonuna gönderilen Google form bağlantısıyla online toplandı. Verilerin analizinde, değişkenlerin normal dağılıma uygun olup olmadığı Shapiro Wilk testi ile incelendi. Normal dağılım varsayımını sağlayan sürekli değişkenleri ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum şeklinde özetlendi. Kategorik yapıda olan değişkenleri sayı (n) ve yüzde (%) olarak tabloda verildi. İki grup karşılaştırılmasında varsayım sağlandığı durumda Mann Whitney U kullanıldı. Grup sayısı 3 ve daha fazla olanlarda Ortalama karşılaştırması için Kruskal Wallis uygulandı. Fark çıkanlarda ise hangi gruplardan kaynaklandığına bakmak için ise Post-Hoc testlerden Tukey testi uygulandı. İki sürekli değişken arasındaki ilişki Pearson korelasyon katsayısı ile araştırıldı. Analizler Statistica v.13.3.1 programı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study is a cross-sectional study performed to assess the rational use of medicines situations of pregnant women and the factors interrelated with drug use. The population of the study consisted of 19.178 pregnant women registered to the system in the central counties of Mersin Province. For determination of drug use in pregnant women, the lowest sample size was calculated as 377 pregnant women, with 95% confidence and ±5 margin of error. The number of pregnant women to be sampled was determined by the stratified sampling method in proportion to the number of pregnant women within the region. Using the 'Pregnancy Information Form' and the 'Rational Use of Medicines Self-Awareness Scale' using the Google form link sent to the phones of the pregnant women, the research data were collected online between 16th of August and 28th of October 2021. In the data analysis process, the ShapiroWilk test was used to determine whether the variables were suitable for normal distribution. Continuous variables providing the assumption of normal distribution were summarized as mean, standard deviation, minimum and maximum. The categorical variables are given in the table as numbers (n) and percentages (%). Mann Whitney U was used when the hypothesis was provided in the comparison of the two groups. KruskalWallis was applied for the comparison of the mean in groups of 3 or more. Tukey's test, one of the Post-Hoc tests, was used to see which groups the difference was generating from. The relationship between two continuous variables was investigated using the Pearson correlation coefficient. Analyses were made using Statistica v.13.3.1 software.