İntranazal lipopolisakkarit ile uyarılan deneysel parkinson modelinde nörodejenerasyon ve apelin-13'ün etkilerinin araştırılması
Investigation of neurodegeneration and the effects of apelin-13 in an experimental model of parkinson's stimulated by intranasal lipopolysaccharide
  1. Tez No: 942274
  2. Yazar: DİLEK ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN GÜMRAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Nörodejeneratif bir hastalık olan Parkinson hastalığı (PH)'nın tanı sürecinde sıkıntılar devam ederken, tedavisi hala semptomatik olarak yapılabilmektedir. Çalışmamızda; lipopolisakkarit (LPS) ile oluşturduğumuz deneysel PH modelinde koku sisteminin hastalığın oluşmasındaki rolünü ve apelin-13'ün tedavi olarak kullanılabilirliğini araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda sıçanlar; kontrol, LPS, Apelin-N ve Apelin-İ olarak randomize şekilde dört gruba ayrıldı. Kontrol grubuna diğer gruplara uygulanan LPS ve apelin-13'e eşdeğer hacim, süre ve yöntemle salin solüsyonu uygulandı. LPS grubuna LPS 100 µg/rat/intranazal (i.n.), salin solüsyonu 20 nmol/kg/intraperitoneal (i.p.) olarak 30 gün uygulandı. Apelin-N ve Apelin-İ gruplarına LPS grubuyla aynı olacak şekilde LPS uygulandı. Apelin-N ve Apelin-İ tedavi gruplarına apelin-13 sırasıyla 100 ng/gr/i.n., 20 nmol/kg/i.p. olarak LPS uygulanmasından 3 gün önce başlayarak deney süresince uygulandı. İlaç uygulamalarından sonraki beş günde sıçanlara davranış testleri yaptırılarak sakrifiye edildi. Beynin bulbus olfaktorius, striatum ve substantia nigra bölgeleri alındı. Bu dokularda NLRP3, IL1-β, IL-18, α-sinüklein, TH, IBA-1, TLR2 ve NF-κB analizleri ve histopatolojik incelemeler yapıldı. İstatistiksel değerlendirme normal dağılım gösteren verilerde One-way Anova, Post Hoc Tukey ve Duncan testi, normal dağılım göstermeyen verilerde Kruskal-Wallis ve Dunn testi kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease (PD), which is a neurodegenerative disease, there are still difficulties in the it's diagnosis process and it's treatment can still be done symptomatically. In our study; we aimed to investigate the role of the olfactory system in the development of the disease and the usability of apelin-13 as a treatment in the PH model which we created with lipopolysaccharide (LPS). The rats in our study were randomly divided into four groups as control, LPS, Apelin-N and Apelin-I. Saline solution was applied to the control group with a volume, duration and method equivalent to LPS and apelin-13 which were applied to the other groups. LPS was administered to the LPS group as 100 µg/rat/intranasal (i.n.) and saline solution as 20 nmol/kg/intraperitoneal (i.p.) for 30 days. LPS was administered to the Apelin-N and Apelin-I groups in the same way as the LPS group. Apelin-13 was administered to the Apelin-N and Apelin-I treatment groups at 100 ng/g/i.n, 20 nmol/kg/i.p, respectively. It was applied throughout the experiment, starting 3 days before LPS application. Five days after drug administration, behavioral tests were performed on the rats and they were sacrificed. The bulbus olfactorius, striatum and substantia nigra regions of the brain were removed. NLRP3, IL1-β, IL-18, α-synuclein, TH, IBA-1, TLR2 and NF-κB analyzes and histopathology examinations were performed in these tissues. Statistical analyzes were performed using Kruskal-Wallis and Dunn tests for non-normally distributed data and One-way Anova, Post Hoc Tukey and Duncan tests for normally distributed data.