Fitness merkezine giden bireylerin yeme tutumlarının ve sosyal görünüş kaygı düzeylerinin incelenmesi
An investigation of the social appearance anxiety levels and eating attitudes of individuals WHO go to fitness centers
- Tez No: 661847
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP SENEM SÖYLEYİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada fitness merkezine giden bireylerin yeme tutumlarının ve sosyal görünüş kaygı düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Isparta ilinde yaşayan yaş ortalaması 25.16 ± 7.59 yıl, boy ortalaması 173.457 ± 15.42 cm ve vücut ağırlığı 70.74 ± 16.38 kg olan 435 fitness merkezlerinde spor yapan bireyler üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada Garner ve Garfinkel (1979) tarafından geliştirilen Erzi. (2012) tarafından Türkçeye uyarlanan Yeme Tutum Ölçeği, Hart ve arkadaşları (2008) tarafından geliştirilen Doğan (2009) tarafından Türkçeye uyarlanan Sosyal Görünüş Kaygı Ölçeği ve demografik form olan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Veriler SPSS 22 paket programında analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin frekans ve yüzde değerleri hesaplanmıştır. İkili karşılaştırmalar için; Mann-Whitney U testi, üç ve daha fazla karşılaştırmalar için ise Qruskal Wallis testi testleri kullanılmıştır. Karşılaştırmaların sonucunda ortaya çıkan farklılıkların sebebi post-hoc testi yapılarak açıklanmıştır. Değişkenler arası ilişkiyi incelemek için korelasyon testi uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda yeme tutumu ölçeğinde psikolojik destek alımı, aylık gelir, yerleşim yeri, bedensel görünüş değişkenlerinde, sosyal görünüş kaygı ölçeği çalışma durumu, öğün atlama, aylık gelir, yerleşim yeri, bedensel görünüş değişkenleri arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır(p0.05). Yeme tutumu ölçeğinde çalışma durumu, öğün atlama değişkenlerine göre istatiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır(p>0.05). Sosyal görünüş kaygı ölçeğinde psikolojik destek alımı ve yeme tutumu değişkenlerinde istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır(p>0.05). Sosyal görünüş ve yeme tutumu ölçeklendirmelerinde yaş, boy, fiziksel aktivite gün sayısı ve dakikası değişkenleri her iki ölçek içinde bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Vücut ağırlığının sosyal görünüş kaygısını etkilemediğini, yeme tutumu ile negatif yönde etkileyen bir fark olduğu tespit edilmiştir. Bireylere yeme tutumu bozukları hakkında bilgilendirmeler yapılmalı ve sosyal görünüşlerini; çevre ve diğer etkenlere bağlı kalmadan benimsemeleri için yönlendirmeli ve kendileri ile barışık bir hayat sürmeleri için yönlendirmeler yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the anxiety levels of individuals who go to fitness centers in terms of their eating attitudes and social appearance was aimed to be investigated. This study was conducted with 435 people with an average age 25.16 ± 7.59, a mean height of 173.457 ± 15.42 cm and average weight 70.74 ± 16.38 kg who works out at fitness centers and who lives in Isparta district. In this study, Eating Attitude Scale which was developed by Garner and Garfinkel (1979) and was adapted to Turkish by Erzi. (2012); Social Appearance Anxiety Scale which was developed by Hart et al. (2008) and was adapted to Turkish by Doğan (2009) was used and personal information form was used as a demographic form. The data obtained was analyzed via SPSS 22 package problem. The frequency and percentage values of the data obtained was calculated. For paired comparisons, Mann-Whitney U test, and for comparisons for three or more items, Qruskal Wallis Test was employed. The reasons for the inconsistencies that showed up was explained by using post-hoc test. In order to analyze the relationships among variables, correlation test was applied. As a result of the analysis conducted, in the variables of the Eating Attitude Scale, receiving psychological help, monthly income, residence address, and appearance; in social appearance anxiety scale, and also among the variables of social appearance anxiety operation condition, skipping meal, monthly income, residence address, physical appearance a statistically significant difference was detected (p0.05). In the Eating Attitude Scale, no statistically significant difference was detected the operation condition based on skipping meal variable (p>0.05). In the Social Appearance Anxiety Scale, statistically significant difference was not found in receiving psychological help and eating attitude variables (p>0.05). In the Eating Attitude and Social Appearance Anxiety scales, no difference was found in both scales in terms of age, height, the number of days spent in the fitness center, the duration of sport done daily. Body weight is found to be a factor showing no difference in terms of social appearance anxiety and affecting the eating attitude negatively. Individuals should be informed about eating attitudes and should lead their social appearances without depending on environment and other factors, increase their self-confidence, and necessary guidance should be given in order to live a life in which individuals are at peace with themselves.