Travma hastalarında çekilen spinal direkt grafilerde acil kıdemli asistanı ile radyoloji kıdemli asistanının değerlendirmelerinin karşılaştırılması
Comparison of emergency senior assistant and radiology senior assistant in spinal direct graphics taken in trauma patients
  1. Tez No: 661862
  2. Yazar: MERVE AKPANCAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ESEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Amaç: Travmalar acil servise başvuruların en önemli sebeplerinden biridir. Spinal travmalar ise yüksek morbidite ve mortalite nedeniyle önem arz etmektedir. Acil servis hekimi hem kritik hastaları tanımalı hem de hasta açısından kritik öneme sahip verileri (laboratuar sonuçları ve görüntüleme yöntemleri vb.) doğru değerlendirebilmelidir. Çalışmamızın amacı spinal grafileri tek başına acil tıp kıdemli asistan doktoru (araştırma görevlisi) değerlendirmesindeki yeterliliği ölçmek, spinal grafileri yorumlamada acil tıp ve radyoloji kıdemli araştırma görevlisini karşılaştırmaktır. Materyal ve Metod: Çalışmamızda Haziran 2016- Haziran 2020 tarihleri arasında, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi acil servisine travma nedeniyle başvuran vakalara ait toplamda toplamda 812 adet vertebra radyografisi, retrospektif olarak çift kör çalışma ile acil tıp kıdemli araştırma görevlisi ve radyoloji kıdemli araştırma görevlisi tarafından 3 ayda incelendi. Vakalar retrospektif olarak spinal travma ile başvuran ve hem röntgen hem de bilgisayarlı tomografi (BT)'si olan hastalar arasından seçildi. Vakalar; cinsiyet, yaş, travma mekanizması ve spinal vertebra grafisine (servikal, torakal ve lomber) göre önceden hazırlanan anketle acil tıp kıdemli araştırma görevlisi ve radyoloji kıdemli araştırma görevlisi tarafından ayrı ayrı değerlendirildi. İncelenen grafilerde patolojinin olup olmadığı, patoloji varsa ne olduğu ve stabil, anstabil yorumu yazıldı. Değerlendiricilerin yorumları, uzman hekimler tarafından karşılaştırıldı ve altın standart olarak hastaların sistemdeki aynı başvuruda çekilen BT raporları kullanıldı. Bulgular: Çalışmamızda acil servise travma ile başvuran hastaların %67,5'sinin erkek, %32,5'inin kadın olduğu görüldü. İncelenen travma hastalarının en sık (%60,5) başvuru sebebi trafik kazası, 2. sıklıkta düşme (%34,4) tespit edildi. İncelenen vakalarda erkeklerde trafik kazasının, kadınlarda düşme ile yaralanmanın daha fazla olduğu görüldü. Çalışmamızda incelenen vakalarda travmayla başvuran hastaların çekilen tomografilerinde çoğunlukla patoloji olmadığı görüldü. Vakalarda hem stabil hem de anstabil kırıklar en sık lomber vertebrada görüldü. Anstabil kırık tespit edilen vakaların yaş ortalamasının, stabil kırık olan vakaların ve patoloji olmayan vakaların yaş ortalamasından daha fazla olduğu görüldü. Radyoloji kıdemli araştırma görevlisinin grafi yorumunda uzman yorumu bilgisayarlı tomografi sonuçlarından daha az sayıda stabil ve anstabil kırık olduğu görüldü ve radyoloji kıdemli araştırma görevlisi grafilerin çoğunu patoloji yok olarak yorumladı. Acil tıp kıdemli araştırma görevlisi ise yaptığı grafi yorumlarında tomografi sonuçlarından daha fazla sayıda stabil ve anstabil kırık tespit etti. Hem acil tıp hem de radyoloji araştırma görevlisinin yorumları ile tomografi sonuçları arasında fark tespit edildi. Torakal vertebra grafilerini acil tıp araştırma görevlisi, uzman yorumu BT raporlarına yakın doğrulukta yorumladı. Lomber vertebra grafilerini ise radyoloji kıdemli araştırma görevlisi uzman yorumu BT raporlarına yakın doğrulukta yorumladı. Servikal vertebra grafi yorumlarında hem radyoloji hem de acil tıp araştırma görevlisi ile uzman yorumu BT raporları arasında fark tespit edildi. Sonuç: Acil tıp kıdemli araştırma görevlisi grafileri yorumlarken şüpheci yaklaşıp olduğundan fazla sayıda patoloji yorumladı, radyoloji kıdemli araştırma görevlisi ise mevcut patolojileri tomografi raporları ile eşit yorumlayamadı. Sonuçta buna bağlı olarak BT istem oranının yüksek olduğu görüldü. Acil hekimleri yoğunluğu giderek artan acil servislerde travma hastalarının kliniğine ve muayenesine hakim olmalı ve hastaların tetkiklerini hızlı ve en doğru şekilde değerlendirebilmelidir. Sonuçta her iki bölüm kıdemli araştırma görevlileri yeterli pratik eğitim almalı ve acil kıdemli araştırma görevlileri uluslararası kabul görmüş kuralları daha fazla kullanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: Traumas are one of the most important reasons for emergency service admissions. Spinal traumas are important due to high morbidity and mortality. The emergency physician should be able to both recognize critical patients and evaluate the critical data (laboratory results and imaging methods, etc.) correctly for the patient. The aim of our study is to measure the adequacy of spinal radiographs alone in the evaluation of emergency medicine senior residents and to compare emergency medicine and radiology senior residents in interpreting spinal radiographs. Materials and Methods: In our study, a total of 812 vertebral radiographs of cases admitted to the emergency department of Tokat Gaziosmanpaşa University Research and Application Hospital due to trauma between June 2016 and June 2020 were retrospectively examined by a senior research assistant in emergency medicine and a senior research assistant in radiology in 3 months. The cases were selected retrospectively from patients who presented with spinal trauma and had both x-ray and computed tomography (CT). Cases; According to gender, age, trauma mechanism, and spinal vertebra radiography (cervical, thoracic and lumbar), the questionnaire was prepared separately by the emergency medicine senior research assistant and the radiology senior research assistant. The presence or absence of pathology, if there is any pathology, and its stable and unstable interpretation were written on the radiographs. Evaluators' comments were compared by specialist physicians, and CT reports of patients taken at the same application in the system were used as the gold standard. Results: In our study, it was seen that 67.5% of the patients who applied to the emergency department with trauma were male and 32.5% were female. In our study the most frequent reason for admission (60.5%) of the trauma patients who applied to the emergency department examined was traffic accident, the falling was the second frequency (34.4%). In the cases examined, it was observed that traffic accidents were more common in men, and the falling were more common in women. In the cases examined in our study, it was observed that there was mostly no pathology in the CT scans of the patients presenting with trauma to the emergency department. Both stable and unstable fractures were most common in the lumbar spine. It was observed that the average age of cases with unstable fractures was higher than the average age of cases with stable fractures and cases without pathology. The radiology senior research assistant commented that there were fewer stable and unstable fractures than the expert interpretation of the results of computed tomography, and the radiology senior research assitant interpreted most of the radiographs as no pathology. The senior research assistant of emergency medicine, on the other hand, found more number stable and unstable fractures than the tomography results in the graphy comments. There was a difference between the comments of both emergency medicine and radiology research assistant and the results of tomography. The emergency medicine research assistant interpreted the thoracic vertebral radiographs with accuracy close to the expert commentary CT reports. On the other hand, the radiology senior research assistant interpreted the lumbar spine radiographs with an accuracy close to the expert commentary CT reports. In the cervical vertebra graphy interpretations, a difference was found between the results of both radiology and emergency medicine researc assistant and CT reports. Conclusion: The senior research assistant of emergency medicine was skeptical while evaluating the radiographs and interpreted more pathologies than they were, while the radiology senior research assistant could not interpret the existing pathologies correctly. As a result, it was observed that the rate of CT requests was high. Emergency physicians should be able to master the clinic and examination of trauma patients in emergency departments, and they should be able to quickly and accurately evaluate the examinations of patients. Ultimately, senior research assistant of both departments should receive adequate practical training and emergency senior residents should use more internationally accepted rules.