Beden eğitimi öğretmenlerinin örgütsel sinizm düzeylerinin incelenmesi
Determining the organizational cynicism levels of physical education teachers
- Tez No: 661867
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİSEM ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada beden eğitimi öğretmenlerinin örgütsel sinizm düzeylerini belirlemek, demografik özelliklerine göre değerlendirmek ve diğer branş öğretmenleri ile sinizm düzeylerini karşılaştırmak amaçlanmıştır. Araştırmaya 2018- 2019 eğitim öğretim yılında Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı olarak görev yapan toplamda 130 (29 kadın ve 101 erkek) beden eğitimi öğretmeni ile 130 (66 kadın ve 64 erkek) diğer branş öğretmeni olmak üzere toplam da 260 öğretmen katılmıştır. Veri toplamak amacıyla birinci bölümde demografik bilgilerinin yer aldığı araştırmacı tarafından hazırlanan 'Kişisel Bilgi Formu' ve ikinci bölümde ise Kalağan (2009) tarafından türkçeye uyarlaması yapılan 'Örgütsel Sinizm Ölçeği' kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programıyla ile test edilmiş ve anlamlılık düzeyi 0,05 olarak belirlenmiştir. Veriler normal dağılım sınanması Kolmogrov Smirnov testi ile yapılmıştır. Normal dağılım göstermediğinden non parametrik testerden Mann- Whitney U analizi kullanılmıştır. Elde edilen veriler ve yapılan analizler sonucunda beden eğitimi öğretmenlerinin cinsiyet, yaş, disiplin cezası, kaç yıl görev yaptığı anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0.05). Öğretmenlikten memnuniyet durumlarına göre bilişsel boyutta ve aktif spor değişkeninde bilişsel boyutta anlamlı farklılık tespit edilmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the organizational cynicism levels of physical education teachers, assess these levels based on their demographical characteristics and compare their cynicism levels with the teachers from other branches. Totally 260 teachers, including 130 (29 female and 101 male) physical education teachers and 130 (66 female and 64 male) other branch teachers, working under the Çorum Provincial Directorate of National Education in the 2018-2019 academic year participated in the study. In order to collect data, the“Personal Information Form”prepared by the author was used for collecting demographic information in the first part and the“Organizational Cynicism Scale”adapted in Turkish by Kalağan (2009) in the second part. Collected data was tested through the SPSS software and the level of significance was found as 0.05. Normal distribution examination of the data was done through the Kolmogrov Smirnov test. As the data did not show any normal distribution, a non-parametric test, the Mann- Whitney U analysis, was used. As a result of the collected data and conducted analyses, no significant difference was found for physical education teachers with respect to their gender, age, disciplinary punishment and term of service (p>0.05). Significant difference was determined in their level of satisfaction from being a teacher in the active sport variable in cognitive respect (p0.05).